Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
PARP ogłasza nowy konkurs pn. „Wsparcie firm w okresowych trudnościach”. Do zdobycia 66 mln zł!
05.10.2023

PARP ogłasza nowy konkurs pn. „Wsparcie firm w okresowych trudnościach”. Do zdobycia 66 mln zł!

2 października ogłoszono nabór do „Wsparcia firm w okresowych trudnościach”, finansowanego z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS). Wnioski będzie można składać od 2 do 17 listopada br. Celem jest wspieranie dostosowania przedsiębiorców do zmian na rynku pracy.

Cel konkursu

Celem ogłoszonego naboru jest pomoc przedsiębiorcom, którzy zmagają się z różnymi problemami, takimi jak kryzys gospodarczy w regionie, spadek popytu na oferowane przez firmę usługi czy produkty, utrata wykwalifikowanych pracowników lub choroba. Wskutek wyżej wymienionych trudności
przedsiębiorcy uzyskują mniejsze obroty, pojawiają się odejścia kluczowych pracowników czy problemy w zarządzaniu firmą. To właśnie oni mogą liczyć na wsparcie doradcze i szkoleniowe. 

Zakres wsparcia

Uzyskane w ramach projektu wsparcie szkoleniowe lub doradcze z zarządzania przedsiębiorstwem pomoże przedsiębiorcom rozwiązać sytuacje problemowe występujące w firmie i umożliwi zdobycie umiejętności niezbędnych do wczesnego zapobiegania sytuacjom kryzysowym w przyszłości. Przedsiębiorcy i ich pracownicy będą mogli również rozwinąć swoje umiejętności zawodowe lub pozyskać nowe, jeśli takie potrzeby zostaną stwierdzone na etapie opracowania diagnozy potrzeb firmy, i wspomogą firmę w procesie wychodzenia z kryzysu. Działania projektowe nie są kierowane do firm, które nie rokują na wyjście z sytuacji kryzysowej.

Jak i kiedy składać wniosek o dofinansowanie?

Wniosek o dofinansowanie projektu należy złożyć za pośrednictwem aplikacji SOWA EFS (System Obsługi Wniosków Aplikacyjnych Europejski Fundusz Społeczny Plus) dostępnego na stronie internetowej pod adresem https://sowa2021.efs.gov.pl/ w terminie:

od 2 listopada 2023 r., godz. 10.00 do 17 listopada 2023 r., godz. 10.00.

Kto może się ubiegać o dofinansowanie?

Wnioskodawcami mogą być:

  1. przedsiębiorcy;
  2. podmioty działające na rzecz rozwoju gospodarczego;
  3. podmioty działające na rzecz zatrudnienia, rozwoju kapitału ludzkiego lub potencjału adaptacyjnego przedsiębiorców;
  4. partnerzy społeczni i gospodarczy w rozumieniu ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju;
  5. organizacje pracodawców i organizacje związkowe, reprezentatywne w rozumieniu ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2232, z 2020 r. poz. 568 i 2157, z 2021 r. poz. 2445 oraz z 2022 r. poz. 2666);
  6. podmioty, o których mowa w art. 7 system szkolnictwa wyższego i nauki ust. 1 pkt 1, 2 i 4–8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;
  7. stowarzyszenia z udziałem jednostek samorządu terytorialnego.

Wnioski można składać wspólnie z partnerami wnoszącymi do projektu zasoby ludzkie, organizacyjne, techniczne lub finansowe.

Obszar geograficzny

Przedmiotem dofinansowania mogą być wyłącznie projekty ogólnopolskie.

Na co można otrzymać dofinansowanie?

Wsparcie udzielane przedsiębiorcom lub ich pracownikom polega na:

1) pokryciu kosztów Diagnozy,
2) refundacji kosztów usług rozwojowych zakupionych za pośrednictwem BUR.

Przed przystąpieniem do projektu Odbiorca wsparcia zobowiązany jest do wypełnienia Autodiagnozy – narzędzia on-line dostępnego na stronie PARP.
Podstawowym zadaniem Beneficjentów realizujących projekty w ramach „Wsparcie firm w okresowych trudnościach” będzie udzielanie wsparcia przedsiębiorcom ze środków projektu. Proces ten składa się z kilku etapów:
I. Informacja i promocja dotycząca możliwości udzielenia wsparcia,
II. Rekrutacja przedsiębiorców do projektu, w tym weryfikacja dokumentów koniecznych do udzielenia wsparcia zgodnie z przepisami o pomocy de minimis i zasadami naboru,
III. Podpisanie i rozliczenie umowy wsparcia z przedsiębiorcą, w tym monitorowanie udziału przedsiębiorców objętych projektem.

Ile można otrzymać dofinansowania?

Maksymalny poziom dofinansowania

Minimalna wartość
kosztów kwalifikowanych

Maksymalna wartość kosztów kwalifikowanych

100%

9 431 052,00

13 196 526,00

Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu wynosi 100% wartości kosztów kwalifikowalnych projektu. Wnioskodawca nie jest zobowiązany do zapewnienia wkładu własnego. Na wartość projektu składa się: wartość dofinansowania tj. koszty bezpośrednie i koszty pośrednie. Dostępna w naborze alokacja wynosi 66 000 000 zł, w tym kwota dofinansowania wynosi 66 000 000 zł.

Jakie koszty kwalifikują się do dofinansowania?

Koszty kwalifikowalne w projekcie zgodnie z opisem w załączniku nr 9 do RWP Proces udzielania wsparcia oraz załączniku nr 11 Zestawienie standardu i cen rynkowych.

Zasady przeprowadzania naboru

Informacje na temat zasad wyboru projektów oraz przeprowadzania naboru znajdują się na stronie internetowej PARP w zakładce Dokument

Finansowanie

Nabór jest finansowany ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.

Informacje dodatkowe

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) z siedzibą w Warszawie (kod pocztowy 00-834), przy ul. Pańskiej 81/83, jest Instytucją Pośredniczącą dla działania Działanie 01.03 Kadry nowoczesnej gospodarki, Priorytet I. Umiejętności, Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 i działa na podstawie art. 50 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 (Dz. U. z 2022 r. poz. 1079).