Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Współczesny świat staje się coraz bardziej niebezpieczny.  Miejsca konfliktów zbrojnych na świecie
18.10.2023

Współczesny świat staje się coraz bardziej niebezpieczny. Miejsca konfliktów zbrojnych na świecie

Od zakończenia II wojny światowej w tym roku minęło 78 lat. Na świecie jednak w wielu miejscach i od wielu lat toczą się nieprzerwanie rożne konflikty zbrojne. Dla Europy i świata ostatnio najgroźniejsze są dwie wojny. Pierwsza to trwająca od 2014 roku wojna rosyjsko- ukraińska, której eskalacja nastąpiła 24.02.2022r. Druga to wojna w Izraelu zintensyfikowana atakiem rakietowym, wspartym przez grupę bojowników Hamasu, która wdarła się na terytorium Izraela 07.10 2023r.

Te dwie wojny skupiają na sobie uwagę całego świata ze względu na możliwość eskalacji tych konfliktów na sąsiednie kraje. Na świecie jednak na różnych kontynentach możemy zaobserwować jeszcze  co najmniej 26 rożnego rodzaju konfliktów  zbrojnych trwających od wielu lat i  mających różne podłoże.

Przyczyny poszczególnych konfliktów  zbrojnych są trudne do ustalenia. Mogą mieć charakter etniczny, kulturowy, narodowościowy, religijny, polityczny, historyczny lub ekonomiczny. Ustalenie jednego podłoża konfliktów często jest trudne, gdyż zazwyczaj napięcie społeczne jest zwiększane aż do eskalacji problemu. Im trwa on krócej, tym łatwiej wskazać główną przyczynę kolejnych ataków, czy zamachów. 

Konflikty zbrojne na  świecie:

A) EUROPA
Na kontynencie europejskim, poza wspomnianą wyżej wojną za naszą wschodnią granicą obecnie mamy 2 inne konflikty zbrojne:
1)konflikt baskijsko-hiszpański – podłoże narodowościowe
Baskowie są mniejszością etniczną zajmującą tereny położone w Hiszpanii nad Zatoką Biskajską, którzy dążą do utworzenia własnego państwa. Mimo wielu prób zawieszenia broni i rozejmów ETA (Baskijska Ojczyzna i Wolność) łamała je wielokrotnie organizowaniem zamachów terrorystycznych
2) wojna w Czeczeni – podłoże początkowo narodowościowe, obecnie związana z ekspansją islamu
Czeczenia jest położona w południowo-wschodniej Rosji, na Północnym Kaukazie, gdzie graniczy z Gruzją. W pierwszych latach wojny Rosja chciała oficjalnie wcielić ten region do swojego państwa, ale mieszkańcy stawiali zbrojny opór. Po zajęciu całego terenu przez wojska zostało ono wycofane, ale od kilku lat obserwuje się na tam zamachy terrorystyczne, ataki na ludność rządową i cywilną Rosji, za co odpowiada Emirat Kaukaski. Powodem jest chęć stworzenia państwa islamskiego na Północnym Kaukazie

B) AZJA (wyłączając ww. wojnę w Izraleu)
Konflikty na kontynencie azjatyckim związane są różnicami etnicznymi, religijnymi.
3) wojna między Armenią i Azerbejdżanem– podłoże etniczne, polityczne
Ormianie – ludność etniczna Armenii przejęła kontrolę nas Górskim Karabachem, który wcześniej należał do Azerów – ludności etnicznej Azerbejdżanu, co wywołało walki zbrojne w celu jego odzyskania 
 4) konflikt w Iranie – podłoże etniczne, religijne
Partia na rzecz Dobrego Życia w Kurdystanie (PJAK) walczy z islamskim reżimem
5) konflikt w Turcji – podłoże narodowościowe
Kurdystańska Partia Robotnicza (PKK) dąży do zwiększenia autonomii tureckiej mniejszości kurdyjskiej
6) wojna domowa w Syrii – podłoże polityczne, etniczne
Rebelianci walczą ze zwolennikami prezydenta Baszara al-Assada oraz Państwem Islamskim
7) wojna w Afganistanie – podłoże polityczne, religijne
Pu wycofaniu się z konfliktu armii Stanów Zjednoczonych i NATO,   władzę przejęli Talibowie i wcielają w życie bezwzględne prawo szariatu.
8) konflikt w Pakistanie – podłoże narodowościowe 
Mieszkańcy Beludżystanu, położonego w południowo-zachodnim Pakistanie, walczą o stworzenie niepodległego państwa
9) konflikt indyjsko-pakistański – podłoże etniczne
Regionem spornym jest Dżamm i Kaszmir leżące na terytorium Pakistanu i Indii, gdzie po utworzeniu tych dwóch niepodległych państw różnych religijnie i kulturowo, na tym obszarze zamieszkała ludność bez wyraźnej dominacji etnicznej i wyznaniowej. Oficjalnie podzielony między obydwa te państwa, jednak państwa są w ciągłej gotowości bojowej
10) konflikt w Indiach – podłoże ekonomiczne
Naksalici lub inaczej maoiści prowadzą powstanie w środkowych i wschodnich Indiach, którego przyczyną są nierówności ekonomiczne oraz marginalizacja części społeczeństwa kraju
11) konflikt w Myanmar – podłoże etniczne, religijne
Rebelie przeciwko władzy różnych nacji i ugrupowań religijnych
12) konflikt na Filipinach – podłoże religijne
Moro Islamski Front Wyzwolenia (MILF) dąży do utworzenia odrębnego państwa w południowych regionach chrześcijańskich Filipin.
Maoistyczni rebelianci z Nowej Armii Ludowej (NPA) dążą do obalenia rządu i utworzenia państwa komunistycznego
13) konflikt w Tajlandii – podłoże religijne, narodowościowe
Muzułmanie dążą do stworzenia własnego państwa w południowej części  buddyjskiej Tajlandii
14) wojna w Iraku – podłoże religijne
Siły bezpieczeństwa kraju wspierane przez USA walczą z Państwem Islamskim

C) AMERYKA PÓŁNOCNA I POŁUDNIOWA
Na kontynentach amerykańskich obecnie są dwa konflikty zbrojne jeden w Meksyku, drugi w Kolumbii. 
15) konflikt w Meksyku – podłoże głównie ekonomiczne 
Meksyk to państwo, w którym rywalizują ze sobą organizacje zajmujące się produkcją i handlem narkotykami, czyli kartele narkotykowe. Rywalizują ze sobą o dominację nad tym rodzajem handlu w Ameryce Północnej.  Starcia i nieporozumienia między nimi powodują wzrost przestępczości zorganizowanej, w tym handel ludźmi, korupcję, ataki terrorystyczne. 
16) konflikt w Kolumbii– wojna domowa 
Konflikt między FARC (Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii), ELN (Armia Wyzwolenia Narodowego), EPL (Ludowa Armia Wyzwolenia) a rządem. FARC, ELN, EPL to partyzanckie ugrupowania lewicowe. Bezpośrednią przyczyną zamieszek było zabójstwo jednego z polityków oraz decyzje polityczne między innymi zrównanie prawa do stosowanie broni zarówno organizacji jak i sił rządowych jak również rywalizacja karteli narkotykowych.
Najwięcej konfliktów zbrojnych toczy się obecnie w Afryce i w Azji.

D) AFRYKA
W Afryce większość z nich ma podłoże religijne, a także etniczne. Granice państw zostały wydzielone nienaturalnie i nie pokrywają się z rzeczywistymi granicami narodowościowymi, dlatego wiele mieszkańców ma poczucie silnej przynależności etnicznej, a nie narodowościowej.
17) konflikt w Algierii– podłoże religijne
Al-Kaida działając w krajach Maghrebu (państwach północnej Afryki) ma na celu uwolnienie tych państw z islamskich rządów i wpływów państw Zachodu. 
28) konflikt w Mali – podłoże etniczne, religijne
Tuaregowie, czyli rdzenna ludność Berberii zamieszkująca obszar Sahary walczą o autonomię w Mali. Dołączają się do nich muzułmanie, którzy chcą jednocześnie wprowadzić prawo szariatu (prawo obowiązujące wyznawców islamu).  
19) konflikt w Libii – podłoże polityczne 
Rząd Zgody Narodowej wspierany przez ONZ rywalizuje z drugim rządem zwanym Libijska Armią Narodową. Przedmiotem sporów jest władza. 
20) konflikt w Nigerii – podłoże religijne
Islamistyczna grupa Boko Haram dąży do założenia własnego kalifatu, czyli islamskiego ustroju politycznego w północnej Nigerii
21) konflikt w Darfurze (Sudan Południowy) – podłoże etniczne
Rząd prowadził politykę niesprawiedliwości i braku równością dla wszystkich mieszkańców państwa, dlatego Ruch Sprawiedliwości i Równości (JEM) i Ruch Wyzwolenia Sudanu (SLM) oskarżyły rząd o faworyzowanie arabów kosztem murzyńskich rolników. 
22) wojna domowa w Sudanie Południowym – podłoże polityczne, etniczne
konflikt między zwolennikami prezydenta kraju Salvy Kira, etnicznego Dinka, a zwolennikami byłej wiceprzewodniczącej, etnicznej Nuer. Dodatkowo zastępca prezydenta stanął na czele sił antyrządowych, które rozpoczęły walkę zbrojną z armią. 
23) wojna domowa w Ugandzie – podłoże polityczne
Alianckie Siły Demokratyczne (ADF) wraz z powstańcami muzułmańskimi walczą, o obalenie rządu Ugandy i Demokratycznej Republiki Konga
24) Armia Oporu Bożego – podłoże religijne
Celem Armii Oporu Bożego (działającej w Ugandzie i rozprzestrzeniającej się) jest założenie państwa opartego na Dziesięciu Przykazaniach Bożych, poprzez próby obalenia oficjalnych rządów oraz prowadzenie powszechnego terroru ludności cywilnej
25) wojna domowa w Demokratycznej Republice Konga – podłoże polityczne
walki zbrojne o władzę różnych ugrupowań politycznych. 
26) wojna domowa w Somalii – podłoże etniczne, polityczne, religijne
Przyczyną wojny domowej w Somalii jest brak instytucji państwowych i administracyjnych ze względu na charakter ludów zamieszkujących państwo, gdyż Somalijczycy nie uznają władzy zwierzchniej, co jest powodem ich walk. W ostatnim czasie coraz częstsze jest również