Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Elon Musk zakończył wizytę w Polsce
14.02.2024

Elon Musk zakończył wizytę w Polsce

Elon Musk zakończył wizytę w Polsce, gdzie przebywał z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Miliarder odwiedził teren byłego obozu Auschitz-Birkenau w Oświęcimiu, a w Krakowie wziął udział w dyskusji nt. antysemityzmu w intrenecie.

Elon Musk – przedsiębiorca, założyciel lub współzałożyciel przedsiębiorstw PayPalSpaceXTeslaNeuralink i The Boring Company[5]. Pochodzi z RPA, mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych (posiada obywatelstwo południowoafrykańskie, kanadyjskie oraz amerykańskie). Dyrektor generalny i techniczny w SpaceX, dyrektor generalny i główny architekt w Tesla Inc. W styczniu 2021 został uznany najbogatszym człowiekiem świata przez magazyn „Forbes” i agencję Bloomberg. Od października 2022 właściciel serwisu X (Twittera).

 

Musk zwiedził teren byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu- była to prywatna wizyta.

Następnie w Krakowie wziął udział w oficjalnej dyskusji z amerykańskim konserwatywnym publicystę Benem Shapiro nt. antysemityzmu w intrenecie.

Musk ocenił, że najważniejszą formą zapobiegania indoktrynacji, propagandzie i nauczaniu nienawiści jest wolność słowa i wolność mediów.

Media wiążą tę wizytę z pismem Muska na platformie X, w którym zgodził się z anonimowym użytkownikiem, że społeczności żydowskie promują "nienawiść przeciwko białym" i odpowiadają za sprowadzanie "hord mniejszości, które zalewają kraj". Spotkało się to z krytyką Białego Domu, a niektórzy reklamodawcy, w tym m.in. koncern Disneya, ogłosili bojkot platformy. Musk przyznał później, że jako wypowiedź była "jedną z najgłupszych rzeczy", jaką zrobił.

 

 

Miliarder wziął udział w dyskusji w Krakowie na zaproszenie Europejskiego Stowarzyszenia Żydowskiego (EJA). Był to jeden z punktów poniedziałkowego sympozjum. Wśród zaproszonych gości byli też m.in. wicepremier spraw zagranicznych Andrzej Szejna, byli prezydenci i premierzy Austrii, Czarnogóry, Francji, Grecji, Izraela, Słowenii, Szwecji, Włoch, obecny minister edukacji Włoch Giuseppe Valditara, przedstawiciele organizacji żydowskich.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypada 27 stycznia.