Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
OBSERWATORIUM DOTACJI - ŚWIATOWID Centrum Kreacji i Kompetencji Sp. z o.o. - odc. 17: Programy Grantowe
12.07.2024

OBSERWATORIUM DOTACJI - ŚWIATOWID Centrum Kreacji i Kompetencji Sp. z o.o. - odc. 17: Programy Grantowe

Programy Grantowe dla Organizacji pozarządowowych w 2024 roku.

Podajemy za Eurodesk-Polska programy grantowe, z których mogą skorzystać Polskie Organizacje Społeczne, Szkoły i Wyższe Uczelnie w roku 2024.

Baza Eurodesk składa się z kilkuset programów wspierających edukację, mobilność, współpracę międzynarodową i działalność młodzieżową. Zapraszamy do korzystania z tych programów!

1) Program Pajacyk

W ramach programu szkoły, placówki oświatowe i organizacje pozarządowe mogą starać się o dofinansowanie na dożywianie dzieci.

Kto może się starać o dofinansowanie:

  • Szkoły i organizacje pozarządowe prowadzące świetlice mogą się starać o dofinansowanie żywienia na cały rok szkolny.
  • Organizacje pozarządowe oraz osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku państwa do kościoła, prowadzące placówki wsparcia dziennego, mogą się starać o dofinansowanie żywienia podczas wakacji letnich.
  • Organizacje działające w środowisku lokalnym, chcące dożywiać dzieci w regionie mogą zostać partnerami Pajacyka.
  • Organizacje pozarządowe prowadzące działania na rzecz dzieci i młodzieży w Polsce mogą brać udział w otwartym konkursie grantowym programu Pajacyk: pomoc psychospołeczna.

Terminy naborów:

  • Pajacyk w wakacje 2024 - nabór od 18 kwietnia do 20 maja 2024 r.
  • Pajacyk w roku szkolnym 2024/2025 - nabór od 27 maja do 12 lipca 2024 r.
  • Pomoc psychospołeczna - nabór od 2 do 30 września 2024 r.
  • Pajacyk na okres ferii zimowych 2025 - nabór od 21 października do 22 listopada 2024 r.

 

 

2) Workcampy Ekumeniczne w Niemczech (EYS)

Workcampy ekumeniczne w Niemczech dla osób w wieku od 18 do 26 lat. Projekty ekologiczne, społeczne lub socjalne.

Wolontariusz:

  • musi znać język angielski lub niemiecki;
  • musi mieć od 18 do 26 lat (możliwe jest też przyjęcie wolontariuszy 17-letnich, za zgodą rodziców).

Zadania wolontariusza:

Prace trwają 6 godzin dziennie - przy projektach związanych z ochroną środowiska, pracą społeczną, na rzecz społeczności lokalnych.

Miejsca i terminy:

  • Ruhland  (YMCA Ruhland e.V. / Brandenburg) pobyt w dniach 6 - 20 lipca, termin zgłoszeń: 1 lipca.
  • Berlin-Reinickendorf (Circle of Friends of the Old Institutional Cemetery Memorial / Protestant Parish of Alt-Wittenau), pobyt w dniach 20 lipca - 3 sierpnia, termin zgłoszeń: 15 lipca.
  • Berlin-Charlottenburg (Luisen Cemeteries / Protestant Parish of Neu-Westend), pobyt w dniach 20 lipca - 3 sierpnia, termin zgłoszeń: 15 lipca.
  • Öko-Kirche Deutzen (Catholic Parish St. Konrad / Saxony), pobyt w dniach 3 - 17 sierpnia, termin zgłoszeń: 29 lipca.
  • Dorfmark (Protestant Parish Dorfmark / Lower Saxony), pobyt w dniach 17 - 31 sierpnia, termin zgłoszeń: 12 sierpnia.

Termin składania wniosków

Rekrutacja uczestników odbywa się osobno na poszczególne workcamy. Potwierdzenie udziału w letnich worcampach kandydaci otrzymają w maju.

 

 

3) Generacja V4 (Fundusze Wyszehradzkie)

Międzynarodowe projekty wymian młodzieży w wieku 12 - 30 lat, które w swoich działaniach muszą zawierać elementy integracji, nauki, współpracy i dobrego sąsiedztwa.

Projekt powinien obejmować mobilność młodych ludzi z co najmniej dwóch krajów Grupy Wyszehradzkiej (Polska , Czechy, Słowacja, Węgry). Może również zakładać współpracę z państwami sąsiadującymi z Polską - Austrią, Niemcami oraz Ukrainą. W ramach projektu należy zrealizować co najmniej:

  • jedno wspólne wydarzenie z udziałem obu/wszystkich stron;
  • jedną wspólną prezentację dla społeczności lokalnej (np. plakaty, eseje, blogi, spoty wideo itp.).

Kto może aplikować:

Każdy podmiot prawny zarejestrowany w krajach Grupy Wyszehradzkiej.

 

4) Konkurs Stypendialny Fundacji En Arche

Konkurs Stypendialny Fundacji En Arche ma na celu wsparcie zdolnych studentów i doktorantów (zwłaszcza nauk przyrodniczych i filozofii). 

Cel:

Celem konkursu stypendialnego jest wzmocnienie postawy dociekliwości naukowej, pogłębianie wiedzy oraz kształcenie umiejętności analizy literatury i badań naukowych.

Finansowanie:

Nagrodą w Konkursie jest stypendium pieniężne przyznawane co miesiąc od listopada 2024 do lipca 2025 roku włącznie przelewem na rachunek bankowy wskazany przez Stypendystę. 

 

5) Kumulacja Aktywności

Unikalna szansa na trening pod okiem utytułowanych sportowców – olimpijczyków, mistrzów świata, Europy, Polski oraz trenerów.

Kto może aplikować

Zgłaszający musi być osobą fizyczną, pełnoletnią, niekaraną, posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Program skierowany jest do osób posiadających uprawnienia i doświadczenie w prowadzeniu zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem byłych zawodników różnych sportów, mających sukcesy sportowe co najmniej na poziomie mistrzostw kraju lub trenerów.

 

6) Wolontariat w Wielkiej Brytanii - Green and Away

Wolontariat w Wielkiej Brytanii dla osób zainteresowanych środowiskiem i zrównoważonym rozwojem.

Kto może aplikować:

  • Osoby pełnoletnie;
  • Osoby znające język angielski;
  • Osoby, które będą się czuły komfortowo mieszkając na świeżym powietrzu;
  • Osoby gotowe do ciężkiej pracy.

Terminy wolontariatu latem 2024 r. Należy skontaktować się z organizacją aby uzyskać więcej informacji na temat poszczególnych wydarzeń i najlepszych dat przyjazdu:

  • SET UP – 12 – 26 czerwca 2024 r.
  • WYDARZENIA – 24 czerwca – 5 sierpnia 2024 r.
  • TAKE DOWN – 29 lipca –15 sierpnia 2024 r. (przybliżona data zakończenia).
    Na miejscu zapewnione jest pełne wyżywienie (3 wegetariańskie posiłki dziennie i regularne przerwy na herbatę z ciastem). Na miejscu znajdują się gorące prysznice, urządzenia do prania odzieży i toalety kompostujące. Wolontariusze będą potrzebować również własnego namiotu.

 

7) Zaawansowane granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC)

Zaawansowane Granty ERC są skierowane do uznanych naukowców-liderów dowolnej narodowości (bez względu na wiek), ich celem jest wsparcie prowadzenia przełomowych projektów badawczych, które wyznaczają nowe kierunki w swoich dziedzinach.

Zaawansowane granty ERC są przeznaczone dla naukowców, którzy samodzielnie uzyskali status niezależnego lidera badań naukowych.

Zgłoszenia

Zgłoszenie powinno zawierać propozycję pionierskich badań, w dowolnej dziedzinie nauki, inżynierii i wiedzy.

Kandydaci

Aplikujący badacze muszą być naukowo niezależni i wykazać się udokumentowanymi osiągnięciami naukowymi (z ostatniego okresu) i profilem plasującym ich w gronie liderów w dziedzinie (dziedzinach) badań, w których się specjalizują.

Organizacja goszcząca

Wybrana organizacja goszcząca musi posiadać osobowość prawną, musi być publiczną lub prywatną organizacją badawczą z siedzibą w jednym z krajów UE lub krajów stowarzyszonych.

Finansowanie

Maksymalnie 2,5 mln euro w ramach jednej dotacji (w niektórych przypadkach maksymalnie 3,5 mln euro).

Czas trwania: do 5 lat.

 

8) LIFE (2021 - 2027)

Unijny program LIFE 2021-2027 współfinansuje przedsięwzięcia z dziedziny ochrony środowiska i klimatu. Wspiera działania Europejskiego Zielonego Ładu. 

Cel:

Celem ogólnym programu LIFE jest wspieranie przejścia na zrównoważoną, energooszczędną, opartą na odnawialnych źródłach energii, neutralną dla klimatu i odporną na zmianę klimatu gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Działania te będą podejmowane w celu ochrony, odbudowy i poprawy jakości środowiska, w tym powietrza, wody i gleby, oraz zatrzymania i odwrócenia procesu utraty różnorodności biologicznej, a także przeciwdziałania degradacji ekosystemów, w tym poprzez wspieranie wdrażania sieci Natura 2000 i zarządzania nią, a tym samym przyczynianie się do zrównoważonego rozwoju.

W zamierzeniu 61 % ogólnej puli środków finansowych programu LIFE będzie przeznaczone na osiąganie celów w zakresie klimatu.

Kto może aplikować:

Wnioski o dofinansowanie projektów w ramach programu LIFE mogą być składane przez osoby prawne zarejestrowane w dowolnym kraju członkowskim Unii Europejskiej. Mogą to więc być firmy, instytucje publiczne oraz organizacje pozarządowe. 

 

9) Europejska Nagroda dla Innowatorek

Nagroda dla innowatorek ma zwrócić uwagę opinii publicznej na potrzebę większej innowacyjności i zachęcić naukowczynie do wykorzystania handlowych i biznesowych możliwości oferowanych przez projekty badawcze.

Nagroda przyznawana jest najbardziej utalentowanym kobietom-przedsiębiorcom z całej UE i krajów stowarzyszonych w programie Horyzont Europa, które założyły odnoszącą sukcesy firmę i wprowadziły innowacje na rynek. Nagrodą zarządza Europejska Rada ds. Innowacji oraz Agencja Wykonawcza MŚP, a zwycięzców wybiera niezależne jury ekspertów. 

Kto może aplikować

Do nagrody mogę zgłaszać się (tylko) kobiety ze wszystkich krajów EU oraz krajów stowarzyszonych w inicjatywie Horizon 2020, które:

  • są założycielkami lub współzałożycielkami dobrze działającej firmy zarejestrowanej co najmniej 2 lata przed rokiem naboru;
  • wprowadziły innowację/e na rynek.
    W przypadku kategorii "rising innovator" uwzględniane są zgłoszenia kobiet poniżej 35 roku życia.

 

10) Wsparcie na działalność statutową Kół Gospodyń Wiejskich

Pomoc finansowa skierowana jest do wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich na realizację celów statutowych. 

Kto może aplikować:

Wniosek o przyznanie pomocy finansowej dla koła gospodyń wiejskich może być złożony przez koło, które:

  • zostało wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich,
  • posiada numer identyfikacyjny, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, tzw. nr EP.

Cel:

Pomoc finansowa powinna być przeznaczona na realizację zadań związanych z:

  • działalnością społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną w środowiskach wiejskich;
  • działalnością na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich;
  • rozwojem przedsiębiorczości kobiet;
  • inicjowaniem i prowadzeniem działań na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi;
  • upowszechnianiem i rozwijaniem form współdziałania, gospodarowania i racjonalnych metod prowadzenia gospodarstw domowych;
  • reprezentacją interesów środowiska kobiet wiejskich wobec organów administracji publicznej;
  • rozwojem kultury ludowej, w tym w szczególności kultury lokalnej i regionalnej.

 

11) Wsparcie szkoleń sportowych i współzawodnictwa młodzieży - MSiT

Otwarty konkurs wniosków na dofinansowanie projektów realizowanych ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach wsparcia szkoleń sportowych i współzawodnictwa młodzieży.

Minister właściwy do spraw kultury fizycznej, zwany dalej „Ministrem”, przyznaje, w ramach posiadanych środków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, dofinansowanie na realizację zadań z obszaru wspierania szkolenia sportowego i współzawodnictwa młodzieży w sportach olimpijskich.

Kto może ubiegać się o dotację:

  • Polskie związki sportowe,
  • Polski Komitet Olimpijski,
  • Stowarzyszenia o  zasięgu ogólnokrajowym lub związki stowarzyszeń działające w obszarze kultury fizycznej.

Terminy:

Wnioski należy składać w terminie od dnia ogłoszenia Programu do dnia: 

  • 31 maja 2024 r. - w przypadku szkolenia i współzawodnictwa sportowego zawodników w młodzieżowych kategoriach wiekowych zgodnych z Systemem Sportu Młodzieżowego;
  • 30 września 2024 r. - w przypadku organizacji zawodów „Turnieju Nadziei Olimpijskich”
    w ramach Grupy Wyszehradzkiej oraz współzawodnictwa sportowego;

 

12) Europejski Korpus Solidarności - Projekty wolontariatu

Oferty pracy społecznej umożliwiające młodym Europejczykom zdobywanie nowych umiejętności, kompetencji i doświadczeń oraz rozwój osobisty, społeczny, obywatelski i zawodowy. 

Realizacja projektów odpowiada na potrzeby społeczności lokalnych, a jednocześnie zwiększa szanse wolontariuszy na rynku pracy. 

Projekty wolontariatu dzielą się na:

1. Wolontariat indywidualny
Wolontariat w pełnym wymiarze godzin na rzecz społeczności lokalnej, w ramach codziennej pracy organizacji przyjmującej wolontariusza.
Miejsce realizacji projektu: w kraju lub za granicą (projekty krajowe lub międzynarodowe).
Czas trwania: od 2 tygodni do 12 miesięcy (wolontariat krótkoterminowy:14-59 dni; wolontariat długoterminowy: 60-366 dni).

2. Zespoły wolontariuszy
Projekty realizowane przez co najmniej 5 uczestników na działanie zespołu wolontariuszy pochodzących z co najmniej 2 różnych państw, z których 1 jest państwem członkowskim UE lub państwem trzecim stowarzyszonym z programem. Co najmniej ¼ wolontariuszy powinna legalnie zamieszkiwać w innym kraju niż kraj, w którym odbywa się działanie. 
Projekty tego typu są dobrą formą włączania w działania społeczne osób z mniejszymi szansami. W celu przygotowania działań angażujących osoby młode o mniejszych szansach można zorganizować tzw. wizyty przygotowawcze.
Miejsce realizacji projektu: w kraju lub za granicą (projekty krajowe lub międzynarodowe). 
Czas trwania: od 2 tygodni do 2 miesięcy.

 

13) Europejski Korpus Solidarności - Projekty solidarności

Narodowa Agencja Europejskiego Korpusu Solidarności ogłosiła terminy naborów na projekty solidarności w 2024 r. - 20 lutego i 1 października. Priorytety programu pozostają bez zmian: włączanie społeczne i różnorodność; ochrona środowiska, zrównoważony rozwój i działanie w dziedzinie klimatu; transformacja cyfrowa; uczestnictwo w życiu demokratycznym.

Działania solidarnościowe inicjują, opracowują i wdrażają wszyscy uczestnicy projektu, na każdym etapie jego realizacji. Powinny się one skupiać na problemach i wyzwaniach lokalnych społeczności.

Projekty mają charakter lokalny, ale jednocześnie powinny wyraźnie reprezentować „europejską wartość dodaną”, którą określają priorytety Europejskiego Korpusu Solidarności.

Realizacja projektów solidarnościowych ma wymiar edukacji pozaformalnej, młodzież angażująca się w codzienne działania zdobywa wiedzę, doświadczenia i umiejętności sprzyjające rozwojowi osobistemu, społecznemu i obywatelskiemu.

Kto może realizować projekty:

Co najmniej 5-osobowe grupy młodzieży w wieku 18–30 lat, z państw członkowskich UE lub państw trzecich stowarzyszonych z programem (Macedonia Północna, Islandia, Liechtenstein, Turcja). Wszyscy uczestnicy muszą być zarejestrowani w bazie Europejskiego Korpusu Solidarności.

 

14) Erasmus+ Młodzież, Akcja 1 - Mobilność osób pracujących z młodzieżą

Granty na współpracę i mobilność osób pracujących z młodzieżą: szkolenia, wizyty studyjne, kursy czy działania na rzecz rozwoju systemu.

Erasmus+ wspiera edukację, szkolenia zawodowe, działania młodzieżowe oraz sport. Projekty Mobilności osób pracujących z młodzieżą mają charakter szkoleniowy lub nastawiony na rozwój systemu. Ich celem jest rozwój zawodowy, realizowany poprzez udział w międzynarodowych seminariach, szkoleniach, wizytach studyjnych i przekazywanie zdobytych doświadczeń. Efektami działań powinno być podniesienie jakości pracy z młodzieżą, nawiązanie współpracy z organizacjami partnerskimi za granicą oraz wspólne projekty angażujące młodych ludzi.

Uczestnicy:

Pracownicy młodzieżowi – osoby pracujące z młodzieżą, trenerzy, liderzy młodzieżowi, bez limitów wiekowych. Do 50 uczestników w każdym działaniu zaplanowanym w ramach projektu. Osoby prowadzące szkolenia, osoby towarzyszące i osoby wspomagające proces kształcenia nie są wliczane do liczby uczestników. W każde działanie muszą być zaangażowani uczestnicy z kraju organizacji przyjmującej.

Długość pobytu i czas trwania projektu:

Czas trwania wyjazdu: od 2 do 60 dni (nie wliczając czasu podróży). Czas trwania projektu: od 3 do 24 miesięcy.

Kto może składać wnioski:

O granty  mogą się  ubiegać: organizacje niekomercyjne non-profit, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe; europejskie młodzieżowe organizacje pozarządowe; organy publiczny na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym; przedsiębiorstwa społeczne; organizacje komercyjna działające w ramach społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, nieformalne grupy młodzieży zaangażowane w pracę z młodzieżą.

 

15) Erasmus+ Młodzież, Akcja 1 - Wymiany młodzieży

Granty na współpracę i organizację międzynarodowych, pozaszkolnych spotkań grup rówieśników.
UWAGA: niniejszy wpis przedstawia terminy aplikowania dla organizacji.

Projekty wymiany polegają na spotkaniu grup młodzieży z dwóch lub więcej krajów w celu realizacji projektu na wspólnie wybrany temat (sport, kultura, zdrowie, sprawy społeczne itd.). Zagadnienia poruszane w trakcie projektu powinny wynikać z zainteresowań młodych uczestników. Działania mogą i powinny mieć różnorodną formę – debat, warsztatów, ćwiczeń, gier, spotkań itp. 

Celem wymian młodzieżowych jest wsparcie wszechstronnego rozwoju młodzieży. Wymiany umożliwiają poznanie nowych kultur, podnoszenie i zdobywanie nowych umiejętności, zrozumienie zasad demokracji, idei zjednoczonej Europy, różnorodności kulturowej, współpracy zespołowej oraz rozwój zainteresowań. Korzyści wyniesione z udziału w projektach mają później procentować podczas wchodzenia młodych ludzi na rynek pracy. 

Kto może złożyć wniosek:

O granty  mogą się  ubiegać: organizacje niekomercyjne non-profit, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe; europejskie młodzieżowe organizacje pozarządowe; organy publiczny na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym; przedsiębiorstwa społeczne; organizacje komercyjna działające w ramach społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, nieformalne grupy młodzieży (za pośrednictwem organizacji, która użyczy im osobowości prawnej i wesprze organizacyjnie).

Uczestnicy:

W wymianie mogą brać udział grupy młodych ludzi w wieku od 13 do 30 lat z co najmniej dwóch państw. Minimalna liczba uczestników projektu wynosi 16 osób, maksymalna – 60. Każda grupa musi mieć co najmniej jednego lidera (osoba pełnoletnia, bez ograniczeń wiekowych). Młodzież uczestniczy na każdym etapie realizacji projektu uwzględniając okres planowania przed złożeniem wniosku, fazę przygotowawczą przed wymianą, jak również ewaluację i działania następcze po wymianie.

Długość wymiany i projektu:

Długość wymiany: od 5 do 21 dni, nie licząc czasu podróży. 
Czas trwania projektu: od 3 do 24 miesięcy.

 

Pełna Baza Grantów znajduje się na stronie: EURODESK-POLSKA