W regulaminach wprowadzono ważne zmiany, tak aby przebieg konkursów był sprawiedliwy, a szanse równe dla wszystkich. Konkursy organizuje Narodowy Instytut Wolności. Termin składania wniosków upływa 10 grudnia.
Programy są adresowane do organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów działających na rzecz pożytku publicznego. Można starać się o środki dostępne w dwóch konkursach.
Rządowy Program Rozwoju Organizacji Obywatelskich (PROO) oferuje dotacje na rozwój instytucjonalny organizacji. Można inwestować w strategie rozwoju, fundrising, finansować zatrudnienie, kupować sprzęt, dofinansować zakup samochodu czy lokalu potrzebnego na prowadzenie działalności. Większość wsparcia kierowana jest do ogółu organizacji, ale dodatkowe ścieżki finansowania są przeznaczone dla think-tanków, watchdogów oraz mediów obywatelskich. W grę wchodzą również szybkie granty "kryzysowe". Można je wykorzystać na naprawę sprzętu czy remont zalanego biura. Są też środki pozwalające na udział przedstawicieli polskich NGO w wydarzeniach w kraju i za granicą.
Natomiast dzięki Rządowemu Programowi Fundsz Inicjatyw Obywatelskich (NOWEFIO) stowarzyszenia i fundacje mogą realizować dziesiątki działań różnego rodzaju. To w ogóle najstarszy tego typu program w Polsce, działający już prawie 20 lat. Za jego pomocą można finansować działania edukacyjne, kulturalne, sportowe i wiele innych. Specjalna ścieżka programu jest przeznaczona na wspieranie partycypacji społecznej oraz na budowanie sieci organizacji pozarządowych.
Nad przebiegiem konkursów czuwa Rada NIW. Co ważne, po raz pierwszy składa się w większości z przedstawicieli sektora pozarządowego.
WAŻNE ZMIANY W REGULAMINACH!
W regulaminach PROO i NOWEFIO pojawiły się istotne zmiany, poprzedzone konsultacjami z przedstawicielami organizacji. Są odpowiedzią na ich potrzeby. Przede wszystkim wprowadzono, transparentne zasady naboru ekspertów oceniających wnioski, jak również procedury zapobiegające ingerencji w wyniki konkursów.
Poza tym, fundusze zostały podzielone na środki na rozwój małych, średnich i dużych organizacji. Dzięki temu, podmioty mniejsze nie będą musiały rywalizować z większymi, a te młode z bardziej doświadczonymi. Co jeszcze? Dodatkowe punty otrzymają te organizacje, które do tej pory nie korzystały ze środków PROO.
Programy wspierania mediów obywatelskich, organizacji strażniczych i think-tanków kierowane będą do organizacji, które faktycznie prowadzą taką działalność, co najmniej od 12 miesięcy. Są teraz również szersze możliwości aplikowania o wkłady własne do projektów międzynarodowych (zaplanowano cztery nabory rocznie). Zwiększono także maksymalną dotację na pomoc doraźną dla organizacji, np. w przypadku np. zniszczenia sprzętu czy zalania biura. W każdej ścieżce PROO do dyspozycji będzie do 20 tyś. zł.
Szczegóły dotyczące naboru dostępne sa na stronie internetowej NIW-CRSO. Można tam znaleźc również harmonogram spotkań w regionach. Dodajemy, że oprócz konkursów edycji 2025, organizacje realizować będą także projekty wieloletnie. W sumie NIW-CRSO przekaże im w przyszłym roku ponad 220 mln zł rządowego wsparcia.
Narodowy Instytut Wolności jest rządową agencją wykonawczą. Nadzór nad Instytutem sprawuje Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Adriana Porowska.
Stawiamy na transparentność. Procedura konkursowa jest jawna, środki dostępne dla szerokiego grona organizacji, a zasady sprawiedliwe. Regulaminy konkursów nie pozwolą na żadną ingerencję w wynik. Liczyć będzie się tylko merytoryczna ocena ekspertów - zapewnia Michał Braun, Dyrektor NIW-CRSO.
Szczegóły dotyczące konkursów znajdują się na stronie www.niw.gov.pl