Polska może stać biogazem
Biogaz to obecnie jedno z najbardziej perspektywicznych, bezpiecznych i – co niezwykle istotne – sterowalnych odnawialnych źródeł energii. W wielu krajach Europy jego zalety od dawna przekuwane są w czystą energię. Nie szukając daleko, w sąsiednich Niemczech działa ponad 11 tys. biogazowni dających prąd i ciepło. Tymczasem w Polsce – zaledwie niecałe pół tysiąca.
Z roku na rok takich instalacji jednak przybywa – średnio rocznie o ok. 10%. W tym roku (wg danych do września) oddano w Polsce do użytku 28 nowych biogazowni. A przez ostatnie cztery lata moc zainstalowana w tym sektorze wzrosła o niecałe 80 MW, z czego blisko 30 MW przez minione półtora roku. Ambicje muszą być jednak większe, jeżeli chcemy nie tylko gonić Europę i świat, ale przede wszystkim zapewnić sobie więcej zielonej energii, do czego jako kraj członkowski UE jesteśmy zobowiązani. Według danych GUS, jeszcze w 2022 r. biogaz był źródłem 6,5% energii ze źródeł odnawialnych w całej Unii Europejskiej, w Polsce ten odsetek stanowił zaledwie 2,6%.
Biogaz to zresztą tylko początek – po uzdatnieniu wytwarza się z niego ekologiczny biometan, czyli gaz, który z powodzeniem może zastępować w sieci gaz ziemny i być wykorzystywany w produkcji energii dla wielu sektorów przemysłu od ciepłownictwa zaczynając, a na transporcie kończąc.
Na szczęście nie stoimy na straconej pozycji. Polska jest dziś, obok Francji, Niemiec, Hiszpanii i Włoch, w piątce krajów z największym potencjałem produkcji biometanu w UE. Według różnych szacunków moglibyśmy produkować od 3 do 6 mld m3 tego zielonego gazu!
Nie dość, że zastosowanie biogazu w polskiej gospodarce, to dodatkowo sam potencjał rynku biogazu w Polsce jest ogromny. Biorąc pod uwagę wielkość produkcji biogazu z samych tylko bioodpadów i odchodów zwierzęcych, mamy wartość około 8 mln m3 biometanu - to mniej więcej tyle, ile importowaliśmy gazu ziemnego z Rosji. Poza tym biogazownie to jedyny rodzaj OZE, który jest całkowicie niezależny od warunków pogodowych, od pory dnia czy pory roku. To zatem najbardziej stabilny rodzaj odnawialnych źródeł energii. - mówi Prof. dr hab. inż Jacek Dach z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
źródło: https://magazynbiomasa.pl/biogazowe-spotkanie-na-szczycie-w-warszawie-rozpoczyna-sie-dzis-9-kongres-biogazu/