Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Sztuczna inteligencja trafi do usług publicznych.
04.03.2025

Sztuczna inteligencja trafi do usług publicznych.

Pomoże napisać ustawę, streści dokumenty urzędnikom, a my spotkamy ją w mObywatelu. Po cyfryzacji przyszedł czas na AI w administracji. Ministerstwo Cyfryzacji właśnie wystartowało z rządowym AI pod nazwą PLLuM.

– PLLuM pokazuje, że mamy w Polsce świetnych naukowców, dzięki którym możemy budować naszą niezależność technologiczną – mówił wicepremier Krzysztof Gawkowski. – Projekt będzie nadal rozwijany, w 2025 r. przeznaczymy na niego 19 mln zł.

Polska sztuczna inteligencja ma być wykorzystywana przez administrację publiczną do budowy usług oraz narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję. W pierwszej kolejności PLLuM zostanie wykorzystany w mObywatelu, gdzie będzie można z nim rozmawiać o sprawach urzędowych. Na razie nie podano konkretnej daty, ma się to wydarzyć w 2025 r.

PLLuM ma być także wykorzystany do budowy aplikacji, które będą pomagać samym urzędnikom w pracy – do podsumowywania dokumentów, pisania pism itp. W przyszłości może także pomagać pisać ustawy, sprawdzając, czy proponowane przepisy nie dublują się lub nie są sprzeczne z innymi. Te i inne prace będą toczyły się w nowo utworzonym konsorcjum, do którego dołączy Centralny Ośrodek Informatyki oraz AGH Cyfronet.

Z PLLuM-em można porozmawiać przez czat na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Wszystkich osiemnaście modeli można pobierać przez stronę Hugging Face i testować na własnym komputerze. PLLuM (skrótowiec od Polish Large Language Model) to grupa dużych modeli językowych stworzonych przez konsorcjum naukowe, którego liderem jest Politechnika Wrocławska. Modele powstały na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji, które przeznaczyło na ten cel 14 mln zł.

PLLuM to kilka modeli językowych. Można je podzielić na dwie główne grupy, nazywane potocznie szarą i białą. Różnica polega na ich potencjalnym zastosowaniu. Modele z grupy białej zostały wytrenowane na danych, których właściciele nie zabronili ich wykorzystania do celów tworzenia AI, oraz na danych, na które konsorcjum PLLuM pozyskało licencję. Na takim modelu można będzie budować asystenta pomagającego obywatelom i inne aplikacje oraz wykorzystywać go do celów komercyjnych. Modele szare to modele to zastosowań naukowych. Zostały wytrenowane na znacznie większej puli danych, ale ze względu na brak zgody ich właścicieli, nie mogą być wykorzystane do celów komercyjnych.

Wszystkie modele zostają udostępnione na licencji open-source.

 

 

 Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski (z prawej) i dr Jan Kocoń podczas konferencji prasowej „Odkryj przyszłość usług publicznych z PLLuM”

źródło: Gazeta Wyborcza. Bolesław Breczko