Jednym z kluczowych trendów jest rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz efektywność energetyczna, które wprowadzają zarówno szanse, jak i wyzwania dla wszystkich uczestników rynku w tym przedsiębiorstw.
Zielona energia z wyzwaniami, ale i możliwościami
Jednym z głównych obszarów, na który Optimen Energy skierowało swoja uwagę są rozproszone źródła energii. z perspektywy odbiorców energii szczególnie atrakcyjny jest kontrakt PPA (Power Purhase Agreement), który jest niczym innym jak umową sprzedaży energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii, takiego jak farma fotowoltaiczna lub wiatrowa, do odbiorcy. odbiorca energii ma możliwość pokrycia zieloną energią części bądź całości swojego zapotrzebowania co umożliwia spełnienie wymagań środowiskowych, m.in. poprzez redukcję śladu węglowego zgodnie z zasadami taksonomii ESG. Z zakupu zielonej energii w ramach takiego kontraktu odbiorcy równiez uzyskują wymierne korzyści finansowe. Cena energii kupowanej z odnawialnego źródła energii jest zawsze niższa niż energii konwencjonalnej. Dodatkowo odbiorca ma możliwość podpisania kontraktu na okres od roku do nawet dziesięciu lat co pozwala mu zabezpieczyć cenę w długim okresie.
Inną formą zabezpieczenia zielonej energii dla przedsiębiorstwa może być inwestycja własna w odnawialne źródło energii poza lokalizacją przedsiębiorstwa. Optimen Energy ma dla takiej sytuacji również rozwiązanie umożliwiające rozliczenie energii produkowanej w takim oddalonym źródle bezpłatnie (tak jakby była produkowana lokalnie) pomimo tego, że nie ma między nimi fizycznego połączenia. Nazywamy to rozwiązanie modelem OSOG (Off Site On Grid) i proponujemy je odbiorcom inwestującym we własne źródła energii, gdyż umożliwia on uzyskanie najwyższego zwrotu z takiej inwestycji.
Efektywność energetyczna jako klucz do oszczędności
Kolejnym obszarem będącym miejscem generowania wartości jest coraz ważniejsza dla odbiorców efektywność energetyczna, która jeżeli jest racjonalnie wdrażana zapewnia w niedługiej perspektywie istotne oszczędności finansowe i środowiskowe. Zdolność identyfikacji obszarów oszczędności energii w przedsiębiorstwie, jak i dalsze ich generowanie wymaga znajomości zarówno zagadnień ściśle energetycznych, jak i zaawansowanych kompetencji analitycznych. Uwzględnienie jednocześnie zielonej energii pochodzącej ze źródła lokalnego lub zdalnego może dać zaskakujące efekty finansowe. Część z tych oszczędności może być uzyskiwana bez konieczności angażowania kapitału. Niektóre jednak kapitału inwestycyjnego wymagają, ale nawet jeżeli tak jest, to okresy zwrotu z inwestycji w efektywność energetyczną w przytłaczającej większości zamykają się w okresie od jednego roku do czterech lat. Dodatkowo aktywni odbiorcy, którzy posiadają zdolność do dynamicznego zarządzania swoim zużyciem mogą doskonale wpisać się w usługi elastyczności, do których należy zarządzanie stroną popytową (Demand Side Response - DSR) w Rynku Mocy, które działa na rynku już kilka lat i dostarcza odbiorcom środki finansowe w zamian za ich gotowość wsparcia systemu energetycznego (wspomniana elastyczność odbioru). Dobrze przygotowana spółka obrotu energią może więc pełnić rolę zarówno podmiotu wspierającego analizę i identyfikację obszarów oszczędności u odbiorcy, ale także agregatora usług elastyczności, gdyż posiada do tego wszystkie niezbędne narzędzia i kompetencje.
Dzięki temu wizja spółki zawarta w sentencji “oszczędzaj z nami pieniądze, energię i czas, a zneutralizujesz wpływ Twojego biznesu na środowisko” przyciągnie do niej zarówno klientów, partnerów jak i kolejnych inwestorów.