Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
OBSERWATORIUM - Światowid Centrum Kreacji i Kompetencji Sp. z o.o. - odc. 1: Biogaz i Biometan dla środowiska
15.05.2025

OBSERWATORIUM - Światowid Centrum Kreacji i Kompetencji Sp. z o.o. - odc. 1: Biogaz i Biometan dla środowiska

Nie bójmy się zielonego gazu!

Zwiększają naszą nienależność energetyczną, pomagają zagospodarować odpady i przynoszą szereg korzyści lokalnym społecznościom.

O kluczowej roli, jaką mają do odegrania w polskiej gospodarce biogaz i biometan a także o znaczeniu edukacji w tym zakresie dyskutować będą w poznaniu 20 i 21 maja 2025 uczestnicy 8. Kongresu Biometanu.

W Europie działa ponad 20 tysięcy biogazowni i ponad 1,5 tysiąca instalacji oczyszczających biogaz do biometanu, tymczasem nasz kraj pozostaje pod tym względem daleko w tyle - z około 450 biogazowni i bez choćby jedne przemysłowej biometanowni.

Protesty vs. Korzyści.

Przyczyn takiego stanu jest wiele, zaczynając od przewlekłych prac legislacyjnych, a na braku wsparcia finansowego dla tego typu inwestycji kończąc.

I choć te bariery udaje się mimo wszystko pokonywać, a rolę jaką może odegrać zielony gaz dostrzega się nareszcie w ministerialnych gabinetach, to nadal branża ta zmaga się z jeszcze jednym bardzo ważnym problemem.

Obawy i protesty społeczne to dziś największa zmora inwestorów biogazowych.

W całej Polsce mamy do czynienia z dziesiątkami różnych form protestów lokalnych społeczności.

Tymczasem, jak pokazują przykłady już nie tylko  innych krajów, to właśnie okoliczni mieszkańcy czerpią z instalacji wytwarzających biogaz i biometan największe korzyści.

Przykład?

W gminie Potęgowo, gdzie funkcjonuje jedna z największych rolniczych biogazowni na Pomorzu, do około 1 tysiąca domów trafia najtańsze w Polsce ciepło pochodzące właśnie z wytwarzanego tam biogazu (54,50 zł za 1GJ).

Mało tego, mieszkańcy płacą też bardzo niskie rachunki za ciepłą wodę (19,08 zł za m3).

Z kolei biometanownie mogą - tak jak dzieje się to choćby we Francji - nie tylko rozwiązywać problem zagospodarowania odpadów rolniczych, ale i dostarczać do tysięcy domów zielony gaz, zastępując surowiec kopalny.

Na dodatek oferują okolicznym rolnikom cenny naturalny nawóz, który powstaje w procesie produkcji biogazu.

Po zielony gaz coraz chętniej sięgają też przedsiębiorcy.

 

 

Obalić mity i edukować.

Skąd zatem w Polsce biorą się obawy społeczności przed biogazowniami?

Najczęściej podnoszą je sąsiedzi takich obiektów, którzy wskazują na potencjalne niebezpieczeństwa: możliwy wybuch instalacji, plaga insektów i gryzoni, czy zatrucie wód.

Często w protestach zwraca się także uwagę na negatywne skutki wzmożonego transportu lokalnego, takie jak pogorszenie się stanu dróg i życia mieszkańców (hałas, uciążliwe zapachy).

Tymczasem biogazownie są jednym  najczystszych źródeł produkcji energii.

To obiekty hermetyczne, wyposażone w systemy zapobiegające przedostawaniu się zapachów na zewnątrz.

Dlatego tak ważne jest by skutecznie przekonywać o tym lokalne społeczności.

W jaki sposób edukować o biogazie?

Eksperci są zgodni, że konieczne jest promowanie dobrych przykładów i korzyści płynących z produkcji biogazu.

I to zaczynając już od najmłodszych pokoleń.

Komunikacja społeczna oraz mediacje odgrywają często kluczową rolę w procesie realizacji inwestycji biogazowych i biometanowych.

Prawidłowe rozpoznanie obaw i potrzeb społeczności pozwoli zwiększyć akceptację społeczną, a w dalszej kolejności wybudować instalację, której funkcjonowanie ma przynieść korzyści interesariuszom.

Społeczność powinna być angażowana już na wczesnym etapie inwestycji, co pozwoli zredukować konflikty i protesty.

A często niestety brakuje szerokiego informowania o etapach, celach i potencjalnych skutkach inwestycji.

Dlatego biogazowi mediatorzy powinni wysłuchać i zrozumieć każdą ze stron wierząc, że zawsze znajdzie się rozwiązanie akceptowalne przez wszystkich akcjonariuszy.

Aby zminimalizować opory lokalnych społeczności wobec budowy biogazowni, konieczne są działania edukacyjne i informacyjne.

W budowaniu pozytywnego wizerunku biogazowni pomogą kampanie informacyjne aby mieszkańcy mogli się zapoznać z działaniem biogazowni oraz technologiami minimalizującymi uciążliwości, transparentność na temat planowanych inwestycji oraz współpraca z lokalną społecznością w celu lepszego zrozumienia ich obaw przed mieszkaniem w pobliżu biogazowni.

 

 

Wytwarzanie biometanu jest korzystniejsze dla środowiska niż produkcja energii z paliw kopalnych, takich jak gaz ziemny.

Emisja dwutlenku węgla z biometanu traktowana jest jako zerowa, dzięki czemu skroplenie biometanu do bioLNG, a następnie wykorzystanie go np. w transporcie, pozwoli znacznie zredukować emisję dwutlenku węgla w skali przedsiębiorstwa.

Biometan może być też wtłaczany do sieci, a nawet wykorzystywany do produkcji biowodoru, czyli wodoru powstałego w instalacji odnawialnego źródła energii.

Źródła: Gazeta Wyborcza, https://globenergia.pl/ile-biogazu-rolniczego-produkujemy-w-polsce/