Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
OBSERWATORIUM - Światowid Centrum Kreacji i Kompetencji Sp. z o.o. - odc. 2: Biogaz i Biometan dla środowiska
15.05.2025

OBSERWATORIUM - Światowid Centrum Kreacji i Kompetencji Sp. z o.o. - odc. 2: Biogaz i Biometan dla środowiska

W jaki sposób biogazownia wspiera lokalną społeczność.

Efektywne zagospodarowanie odpadów, dodatkowe miejsca pracy, czysta energia i nowa infrastruktura – instalacje biogazowe nie tylko rozwiązują problemy, ale i wpierają lokalny rozwój.

Na obszarach wiejskich stymulacja lokalnego runku pracy jest szczególnie potrzebna i korzystnie wpływa na poziom życia społeczności.

Tymczasem w przypadku biogazowni nowe możliwości zatrudnienia pojawiają się zarówno podczas budowy, jak i eksploatacji biogazowni, dając korzyści nie tylko potencjalnym pracownikom, ale i kontrahentom.

Ze względu na prężny rozwój sektora biogazu i biometanu szacuje się, że w ciągu najbliższych pięciu lat liczba miejsc pracy w tej branży wzrośnie o nawet 200%!

Biogazownia wspiera również lokalnych rolników i producentów żywności, umożliwiając im efektywne  zagospodarowanie odpadów.

W efekcie znika problem kosztownej utylizacji i składowania, a ryzyko emisji gazów cieplarnianych, takich jak metan, znacznie się zmniejsza, co wpływa pozytywnie na stan środowiska.

Biogazownia partnerem.

Nie tylko możliwość dostarczania substratów do biogazowni może zapewnić rolnikom dodatkowy przychód.

Coraz częściej instalacje produkujące biogaz powstają we współpracy z lokalnymi gospodarstwami, które dzięki temu partnerstwu partycypują w zyskach.

Generowany w procesie fermentacji produkt pofermentacyjny stanowi wysokiej jakości, bogaty w azot i fosfor, praktycznie bezwonny nawóz organiczny.

Zastępuje on drogie nawozy sztuczne, co pozwala rolnikom obniżyć koszty produkcji i zwiększyć plony.

Budowa biogazowni oznacza dla lokalnej społeczności także rozwój infrastruktury, ponieważ niesie ze sobą modernizację dróg dojazdowych oraz sieci energetycznych.

 

 

Korzyści, a nie uciążliwości.

Już dekadę temu, w gminie Michałowo w województwie podlaskim taka inwestycja umożliwiła z kolei optymalizację usług komunalnych.

Dzięki ciepłu wytwarzanemu przez pobliską biogazownię gmina uruchomiła lokalną sieć ciepłowniczą, ogrzewającą budynki użyteczności publicznej, takie jak szkoła, ratusz i pływalnia.

Późniejsza rozbudowa instalacji pozwoliła zapewnić ciepło także 120 mieszkaniom spółdzielczym.

Warto tu zaznaczyć, że produkcja energii z biogazu pozwala obniżyć ceny energii cieplnej oraz elektrycznej w stopniu odczuwalnym dla lokalnych mieszkańców, co uniezależnia pobliskie obszary od wielkich, scentralizowanych dostawców i w konsekwencji zwiększa bezpieczeństwo energetyczne kraju.

 

 

Choć wciąż można spotkać się z przekonaniem, jakoby biogazownie były powodem uciążliwych zapachów w okolicy, współczesne instalacje wyposażone w technologię deodoryzacji obalają ten mit.

W rzeczywistości nie generują one ani odoru, ani uciążliwego hałasu.

Źródła: Gazeta Wyborcza, https://globenergia.pl/ile-biogazu-rolniczego-produkujemy-w-polsce/