Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Trwa nabór na innowacyjne projekty do Programu ramowego HORYZONT EUROPA 2021-2027
05.01.2023

Trwa nabór na innowacyjne projekty do Programu ramowego HORYZONT EUROPA 2021-2027

Do 24 stycznia 2023 r. trwa nabór projektów do Programu HORYZONT EUROPA 2021-2027; Filar II: Globalne wyzwania i europejska konkurencyjność przemysłowa; Klaster: Klimat, energia i mobilność; Rodzaj działania: efektywne, zrównoważone i sprzyjające włączeniu społecznemu wykorzystanie energii.

1. OPIS TEMATU

OCZEKIWANY WYNIK

Oczekuje się, że wyniki projektu przyczynią się do wszystkich następujących oczekiwanych wyników i zostaną odpowiednio dostosowane:

  • Poprawiona interoperacyjność i synergia między energią elektryczną i innymi nośnikami energii oraz z innymi istotnymi sektorami nieenergetycznymi (np. mobilnością), wspierane przez budynki.
  • Wkład w integrację systemów energetycznych na poziomie budynków.
  • Poprawa konkurencyjności budynków jako atutów elastyczności w zarządzaniu siecią.

ZAKRES

Projekty powinny:

  • Dostarczać rozwiązania integracji budynku z siecią, które są ekonomiczne, proste w użyciu oraz łatwe w instalacji i utrzymaniu, a także można je stosować zarówno w nowych, jak i istniejących budynkach.
  • Zwiększać interoperacyjność i synergię między budynkami i sieciami, energią elektryczną i innymi nośnikami energii (np. sieciami ciepłowniczymi, wodór itp.) oraz, w stosownych przypadkach, innymi odpowiednimi sektorami (np. e-mobilność).
  • Zwiększać synergię między magazynowaniem energii na miejscu a lokalnymi odnawialnymi źródłami energii.
  • Przyczyniać się do zwiększenia interoperacyjności w modelowaniu sieci energetycznych i budynków.
  • Proponować rozwiązania obejmujące aplikacje „big data” do zarządzania w czasie rzeczywistym i konserwacji predykcyjnej systemów technicznych budynków.
  • Proponować rozwiązania minimalizujące potencjalny negatywny wpływ na zadowolenie użytkowników budynku (np. w odniesieniu do komfortu lub dostępności), na potencjał obiegu materiałów w obiegu zamkniętym w trakcie cyklu życia budynku i maksymalizować potencjalne korzyści (np. oszczędność kosztów energii i zdrowie).
  • Proponować rozwiązania zapewniające dostęp do przystępnych, integracyjnych, niezawodnych i przyjaznych dla użytkownika narzędzi o ograniczonych potrzebach konserwacyjnych oraz do odpowiednich danych dotyczących budynków (oraz sieci) dla zainteresowanych stron (np. zarządców obiektów).
  • Oceniać wkład proponowanych rozwiązań w poprawę gotowości budynków do korzystania z inteligentnych urządzeń zgodnie ze wskaźnikiem gotowości do korzystania z inteligentnych urządzeń, zgodnie z dyrektywą 2010/31/UE.
  • W stosownych przypadkach polegać na zaawansowanych rozwiązaniach do monitorowania i zarządzania, takich jak te, które integrują modele cyfrowe / BIM z modelowaniem i symulacją energetyczną na poziomie budynku i dzielnicy.
  • Wdrażać i demonstrować innowacyjne i konkurencyjne usługi bilansowania, magazynowania i wytwarzania w budynkach, maksymalizując jednocześnie zdrowie, komfort i satysfakcję użytkowników i mieszkańców budynków.
  • Wykazać opłacalność i ekonomiczną opłacalność proponowanych rozwiązań i leżących u ich podstaw modeli biznesowych, zarówno dla konsumentów/użytkowników końcowych, jak i zaangażowanych podmiotów gospodarczych.
  • Zademonstrować wykorzystanie interoperacyjnych platform na dużą skalę, które łączą różne podmioty i sektory (ESCO, agregatory, OSD itp.) w celu wymiany danych i rozwijania usług.
  • Dążyć do zaangażowania głównych europejskich innowatorów, w tym innowatorów społecznych, w odpowiednich dziedzinach (reagowanie na popyt, komunikacja, inteligentne urządzenia, usługi budowlane, zarządzanie obiektami, usługi energetyczne itp.) z ograniczonym doświadczeniem w zakresie programu „Horyzont 2020”.

Zdecydowanie zachęca się do tworzenia klastrów i współpracy z odpowiednimi projektami, np. z Europejskim Partnerstwem na rzecz „Napędzania przemian miejskich”. Oczekuje się, że wybrane projekty przyczynią się do odpowiednich działań BRIDGE, w szczególności w odniesieniu do wymiany danych i interoperacyjności. Temat ten wdraża współprogramowane partnerstwo europejskie na rzecz „Zrównoważonego środowiska zbudowanego zorientowanego na ludzi” (Built4People).

Konkretne warunki dotyczące tematuOczekuje się, że działania osiągną TRL 7 do końca projektu.

Priorytety przekrojoweWspółprogramowane Partnerstwa europejskie, Nauki społeczne i humanistyczne, Agenda cyfrowa, Sztuczna inteligencja.

3-1.jpg

2. MIEJSCE DOCELOWE

2.1.Wydajne, zrównoważone i sprzyjające włączeniu społecznemu wykorzystanie energii

Ten cel dotyczy działań ukierunkowanych na zapotrzebowanie energetyczne, w szczególności bardziej efektywnego wykorzystania energii w odniesieniu do budynków i przemysłu.

Rozwiązania po stronie popytu i zwiększona efektywność energetyczna należą do najbardziej opłacalnych sposobów wspierania przejścia do neutralności klimatycznej, ograniczenia zanieczyszczenia i zużycia surowców, tworzenia wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu i zatrudnienia w Europie, obniżenia kosztów dla konsumentów, zmniejszenia naszej zależności od importu oraz przekierować inwestycje w kierunku inteligentnej i zrównoważonej infrastruktury. Przejście na zdecentralizowany i neutralny dla klimatu system energetyczny przyniesie znaczne korzyści dzięki wykorzystaniu technologii cyfrowych, które umożliwią budynkom i obiektom przemysłowym stanie się interaktywnymi elementami systemu energetycznego poprzez optymalizację zużycia energii, rozproszone wytwarzanie i magazynowanie oraz w stosunku do systemu energetycznego. Stworzą również nowe możliwości biznesowe i strumienie przychodów.

To miejsce docelowe przyczynia się do realizacji następujących kluczowych kierunków strategicznych (KSO) następującego planu strategicznego :

  • C: Uczynienie Europy pierwszą cyfrową, neutralną dla klimatu i zrównoważoną gospodarką o obiegu zamkniętym poprzez transformację jej systemów mobilności, energii, budownictwa i produkcji;
  • A: Promowanie otwartej autonomii strategicznej („Otwarta autonomia strategiczna” odnosi się do terminu „autonomia strategiczna przy zachowaniu otwartej gospodarki”, jak odzwierciedlono w konkluzjach Rady Europejskiej z 1–2 października 2020 r.poprzez kierowanie rozwojem kluczowych, prorozwojowych i powstających technologii cyfrowych, sektorów i łańcuchów wartości w celu przyspieszenia transformacji cyfrowej i ekologicznej oraz kierowania nimi za pomocą technologii i innowacji skoncentrowanych na człowieku.

Obejmuje następujące obszary oddziaływania:

  • Wiodąca pozycja w przemyśle w zakresie kluczowych i powstających technologii, które działają dla ludzi;
  • Niedroga i czysta energia;
  • Czysta gospodarka o obiegu zamkniętym.

Oczekiwanym skutkiem, zgodnie z planem strategicznym, jest przyczynienie się do „wydajnego i zrównoważonego wykorzystania energii, dostępnego dla wszystkich, poprzez system czystej energii i sprawiedliwą transformację”, w szczególności poprzez przełomy technologiczne i społeczno-gospodarcze na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej i przejścia do zerowego zanieczyszczenia zasobów budowlanych do 2050 r. w oparciu o inkluzywne i skoncentrowane na ludziach badania naukowe i innowacje (więcej szczegółowych informacji poniżej); oraz: zwiększenie efektywności energetycznej w przemyśle i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych (GHG) i zanieczyszczeń powietrza przez przemysł poprzez odzysk, modernizację i/lub konwersję nadmiaru (odpadowego) ciepła przemysłowego oraz poprzez elektryfikację wytwarzania ciepła.

Inne klastry Horyzontu Europa obejmują tematy i działania, które mogą być istotne dla tego celu, np. w celu poszukiwania synergii. Obejmują one (między innymi):

Klaster 2:

  • Cel 2 – Innowacyjne badania nad europejskim dziedzictwem kulturowym oraz przemysłem kulturalnym i kreatywnym. To miejsce docelowe jest najbardziej odpowiednie dla tematów, których zakres dotyczy budynków dziedzictwa kulturowego.
  • Cel 3 – Innowacyjne badania przemian społeczno-gospodarczych. To miejsce docelowe jest najbardziej odpowiednie dla elementów innowacji społecznych zawartych w niektórych tematach.

Klaster 3:

  • Cel 4 – Zwiększone bezpieczeństwo cybernetyczne. To miejsce docelowe jest najbardziej odpowiednie w przypadku tematów dotyczących inteligentnych budynków i cyfryzacji budynków.
  • Cel 5 – Odporne na klęski żywiołowe społeczeństwo Europy. To miejsce docelowe może mieć znaczenie dla tematów dotyczących odporności zasobów budowlanych.

Klaster 4:

cały klaster jest istotny, w szczególności Cel 1 – Neutralna klimatycznie produkcja zdigitalizowana w obiegu zamkniętym, która jest bardzo istotna dla wszystkich tematów dotyczących budynków (np. dla cyfryzacji przepływów prac związanych z budową/renowacją).

Klaster 6:

  • Cel 3 – Sektory gospodarki o obiegu zamkniętym i biogospodarki.
  • Cel 4 – Czyste środowisko i zero zanieczyszczeń. 
    Te miejsca docelowe dotyczą wszystkich tematów, w szczególności tych, które dotyczą zrównoważonej renowacji budynków.

Poza programem HORYZONT EUROPA inne programy obejmują pewne elementy, z które mogą być komplementarne. Na przykład podprogramy „Przejście na czystą energię” i „Gospodarka o obiegu zamkniętym” w ramach programu LIFE mogą przyczynić się do absorpcji rynkowej innowacji dostarczanych w ramach tego celu. Program „Cyfrowa Europa” obejmuje działania, które warto rozważyć w odniesieniu do tematów związanych z rozwojem lub wykorzystaniem cyfryzacji i dużych zbiorów danych.

2.2. Wysoce energooszczędne i neutralne dla klimatu europejskie zasoby budowlane

Tematy w ramach tego celu są ukierunkowane na wysoce efektywne energetycznie i neutralne dla klimatu europejskie zasoby budowlane. Koncentrują się zarówno na wyzwaniach energetycznych w budynkach, jak i szerzej na przekształceniu środowiska zbudowanego w kierunku bardziej zrównoważonego życia.

Zgodnie z nowym europejskim Bauhausem, którego celem jest „ożywienie Europejskiego Zielonego Ładu w atrakcyjny, innowacyjny i skoncentrowany na człowieku sposób”, zrównoważone środowisko zbudowane powinno wykraczać poza zwykłą poprawę efektywności energetycznej i efektywnego gospodarowania zasobami budynków, a także obejmować wymiar jakościowy, estetyczny i społeczny. Na styku nauki, technologii i sztuki należy opracować nowe kreatywne rozwiązania projektowe i architektoniczne, aby zapewnić zrównoważoną renowację istniejących europejskich zasobów budowlanych z myślą o dobrobycie ich użytkowników. W szczególności renowacja lub adaptacyjne ponowne wykorzystanie historycznych i zabytkowych budynków i miejsc musi uwzględniać zasady jakości, aby chronić wartości kulturowe historycznego środowiska Europy i lokalną tożsamość architektoniczną.

Tematy ukierunkowane na efektywność energetyczną budynków w ramach tego Przeznaczenia mają na celu następujące skutki: bardziej efektywne energetycznie zasoby budynków poparte dokładnym zrozumieniem wydajności budynków w Europie i powiązanych zmian; oraz: zasoby budynków, które skutecznie łączą efektywność energetyczną, odnawialne źródła energii oraz technologie cyfrowe i inteligentne, wspierając transformację systemu energetycznego w kierunku neutralności klimatycznej. Zajęcie się szerszą transformacją środowiska zbudowanego wymaga jednak większego zaangażowania wszystkich graczy w całym łańcuchu wartości środowiska zbudowanego i w całym cyklu życia budynku. W tym celu powołano współprogramowe partnerstwo europejskie na rzecz skoncentrowanego na ludziach, zrównoważonego środowiska zbudowanego (Built4People) w celu opracowania holistycznych badań naukowych i innowacji w celu skutecznego przejścia na zrównoważony rozwój. Wszystkie działania badawczo-rozwojowe w ramach programu HORYZONT EUROPY dotyczące wyzwań związanych z sektorem budowlanym przyczynią się do osiągnięcia celów partnerstwa Built4People i skorzystają na skoordynowanym podejściu w ramach społeczności jego partnerów i interesariuszy. Tematy przyczyniające się do realizacji europejskiego partnerstwa Built4People mają na celu osiągnięcie następujących skutków:

  • Wyższa wydajność budynków przy mniejszym wpływie na środowisko dzięki zwiększonemu wskaźnikowi kompleksowych renowacji.
  • Środowisko zabudowane o wyższej jakości, bardziej przystępne cenowo, chroniące klimat i środowisko oraz chroniące dziedzictwo kulturowe i zapewniające lepsze warunki życia.

2.3. Obiekty przemysłowe w transformacji energetycznej

Tematyka obiektów przemysłowych w transformacji energetycznej wspierana w ramach tego celu koncentruje się na zarządzaniu energią cieplną w przemyśle. Większość działań w zakresie badań naukowych i innowacji związanych z przemysłem jest jednak wspierana w ramach Klastra 4 „Cyfrowość, przemysł i przestrzeń kosmiczna”.

1-1.jpg

Źródło: ec.europa.eu                                         

Centrum Kreacji i Strategii INTERAKCJA przygotowuje dla konsorcjum firm ze Śląska wniosek aplikacyjny do Programu HORYZONT EUROPA 2021-2027; Filar II: Globalne wyzwania i europejska konkurencyjność przemysłowa; Klaster: Klimat, energia i mobilność; Rodzaj działania: efektywne, zrównoważone i sprzyjające włączeniu społecznemu wykorzystanie energii, dla przedsięwzięcia innowacyjnego pn. „Budowa Platformy Cyfrowej obrotu energią połączona z wdrożeniem do praktyki rynkowej technologii: Modułowe połączenie ładowarki pojazdów elektrycznych z funkcją magazynowania energii”.