XX lat Światowego Forum Mediów Polonijnych
Światowe Forum Mediów Polonijnych to największe wydarzenie na świecie w dziedzinie mediów polonijnych organizowane w latach 1993 – 2012 przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Tarnowie, następnie Tarnowską Agencję Rozwoju Regionalnego, później Stowarzyszenie Małopolskie Forum Współpracy z Polonią. Rolą wydarzenia była promocja Polski za granicą. Co roku w Forum uczestniczyło ok. 150 dziennikarzy z 30 krajów świata. Wydarzenie rozpoczynało się w Tarnowie, by później przenieść gości w inny region kraju i przez pryzmat małych ojczyzn pokazać piękno oraz jego potencjał kulturowo – gospodarczy. Z drugiej strony Forum stanowiło okazję, by poruszyć aktualne problemy dotyczące Polonii, nawiązać współpracę, zainspirować ciekawe inicjatywy promujące Polskę za granicą.
O Polonii amerykańskiej przez pryzmat Forum
Od początku na Forum pojawiała się liczna reprezentacja dziennikarzy polonijnych ze Stanów Zjednoczonych. Goście zza wody, nierzadko przebywający za granicą przez wiele lat, stanowili kopalnię wiedzy na temat kultury i zwyczajów panujących wśród naszych rodaków za granicą.
Co to znaczy „iść nad lejk”? Kiedy do Ameryki przybyli pierwsi Polacy? Czy bracia Warner, twórcy Disneya, mieli polskie korzenie? Jakie media polonijne działają w USA? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań padły podczas prezentacji przygotowanej przez Instytut Strategii i Współpracy INTERcharrette.
Stanisław Lis – prezes zarządu ISiW INTERcharrette, dyrektor Biura Organizacyjnego ŚFMP w latach 1993 – 2012 opowiedział o historii i idei wydarzenia.
Z kolei Magdalena Lis - menedżer projektów strategicznych i multimedialnych oraz absolwentka szkoły przedstawiła najważniejsze wydarzenia z historii i kultury Polaków mieszkających w USA.
Na koniec odbył się quiz wiedzy o polonii amerykańskiej z nagrodami przygotowanymi przez Instytut Strategii i Współpracy oraz III Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie. Uczniowie, którzy udzielili poprawną odpowiedź na zadane pytanie otrzymali m.in. książki autorstwa Stanisława Lisa pt. „Strategia, rewitalizacja, pieniądze dla samorządów terytorialnych 2030. Inżynieria finansowa dla inwestycji komercyjnych”, tomik rapiałów pt. „Kobieta, na którą czekałem całe życie” wraz z suplementem pt. „Kreacja innowacyjności i wartości”.
Serdecznie dziękujemy dyrekcji i kadrze III Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie za zaproszenie i życzliwe przyjęcie, a młodzieży za aktywny udział w spotkaniu.