Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Granty z Funduszy UE na działalność mediów lokalnych, regionalnych i społecznościowych w Polsce
30.03.2023

Granty z Funduszy UE na działalność mediów lokalnych, regionalnych i społecznościowych w Polsce

32 marca 2023 r. rozpoczęto nowy program grantowy pn. „Lokalne media dla demokracji” – program finansowania mediów, który zapewnia wsparcie finansowe mediom lokalnym, regionalnym i społecznym, które działają w interesie publicznym na obszarach tzw. „pustyń informacyjnych” w Europie. Media wybrane do programu otrzymają także techniczne i strategiczne wsparcie mentorskie od ekspertów medialnych w celu poprawy innowacyjności dziennikarskiej, zdolności organizacyjnych i rozwoju.

Projekt Local Media for Democracy to 18-miesięczny projekt współfinansowany przez Unię Europejską i uruchomiony przez konsorcjum partnerów: Europejską Federację Dziennikarzy (EFJ), Centrum Pluralizmu Mediów i Wolności Mediów (CMPF), International Media Support (IMS) oraz Journalismfund Europe. Oprócz programu grantowego organizacje te realizują wieloaspektowy program pomocy borykającym się z trudnościami mediom lokalnym, regionalnym i społecznym na pustynnych obszarach informacyjnych w Europie, zapewniając wsparcie finansowe, budowanie potencjału organizacyjnego i prowadzenie badań mapujących sytuację w terenie. 

Kto może się zgłosić?
Każdy podmiot posiadający osobowość prawną z siedzibą w jednym z krajów Unii Europejskiej lub posiadający zespół dziennikarzy (osób fizycznych) mających legalny pobyt w Unii Europejskiej (w tym w 9 najbardziej oddalonych regionach UE) może złożyć wniosek.

Jaki jest budżet programu?
Całkowita dostępna kwota do podziału wynosi 1 200 000 EUR.

Kiedy złożyć wniosek?
Pierwszy termin naboru: do 25 maja 2023 r.
Drugi termin naboru: do 28 września 2023 r.

Jaki jest cel projektu?
Ogólnym celem projektu jest ożywienie lokalnego krajobrazu medialnego za pomocą środków, które będą budować niezależność i zrównoważony  rozwój poprzez poprawę ich zdolności w zakresie innowacji, strategii biznesowych i zaangażowania odbiorców. Ostatecznie przyczyni się to do stworzenia sprzyjającego otoczenia, w którym w Unii Europejskiej będzie mógł istnieć pluralistyczny i niezależny krajobraz medialny.

Projekt ma cztery cele szczegółowe:

1)poszerzenie bazy wiedzy lokalnych, regionalnych mediów informacyjnych w UE,
2)zapewnienie wysokiej jakości i kompleksowych danych, tak aby została opracowana odpowiednia i użyteczna polityka medialna w celu wspierania lokalnych mediów informacyjnych, zwłaszcza tych znajdujących się w pilnej potrzebie („pustynie informacyjne”),
3) zapewnienie wsparcia (zarówno finansowego, jak i technicznego) w celu poprawy zdolności startupów oraz mediów lokalnych i regionalnych do docierania z nowymi produktami i usługami do społeczności i odbiorców o niedostatecznym lub ograniczonym dostępie,
4) pomoc lokalnym, regionalnym i społecznościowym mediom informacyjnym w budowaniu odporności i niezależności.

Cele te zostaną osiągnięte dzięki dwóm głównym działaniom:

1) Badanie mapowania pustyń informacyjnych w UE z bezpośrednimi celami badawczymi lokalnych, regionalnych i społecznościowych mediów informacyjnych lub inicjatyw z nimi związanych. Oczekiwane wyniki pomogą zdefiniować i zidentyfikować istniejące i przyszłe „pustynie informacyjne”, wyzwania i dobre praktyki, a także zalecenia polityczne skierowane do zainteresowanych stron z sektora mediów krajowych i europejskich decydentów politycznych w celu sprostania tym wyzwaniom.

2) System finansowania mediów zapewni bezpośrednie wsparcie finansowe i pomoc techniczną w zakresie lokalnych, regionalnych i społecznościowych mediów informacyjnych lub inicjatyw z nimi związanych w 27 państwach członkowskich UE, w szczególności tych, które działają na obszarach „pustyń informacyjnych”. Oczekuje się, że działanie to doprowadzi do poprawy zdolności operacyjnych docelowych mediów lub inicjatyw (łącznie ponad 30 grantobiorców), tak aby mogły one lepiej służyć swojej społeczności dzięki wysokiej jakości dziennikarstwu publicznemu.

 

banery-2306x500-px-2.png

Źródło: Local Media for Democracy – Europejska Federacja Dziennikarzy (europeanjournalists.org)