Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Spektakl Teatru Nie Teraz „Intensywność szkła poza percepcją” w Piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury
17.04.2023

Spektakl Teatru Nie Teraz „Intensywność szkła poza percepcją” w Piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury

Teatr Nie Teraz, jako Złoty Mecenas Międzynarodowego Konkursu Literackiego "O Laur Tarnowskiej Starówki" im. Józefa Komarewicza, pozostaje w bliskich kontaktach z Centrum Kreacji i Strategii INTERAKCJA, m.in. pod względem współpracy w obszarze przemysłów kreatywnych związanych z budowaniem standardów społecznej odpowiedzialności biznesu w obszarze kultury ze szczególnym uwzględnieniem teatru i słowa pisanego.

W związku z zaangażowaniem Teatru Nie Teraz w kulturotwórczą działalność Centrum, w tym w organizację II edycji Międzynarodowego Konkursu Literackiego "O Laur Tarnowskiej Starówki" im. Józefa Komarewicza, prezentujemy krótką relację z ostatniego pokazu najnowszego spektaklu pn. „Intensywność szkła poza percepcją”, który odbył się w ubiegły piątek 14 kwietnia 2023 r. w Piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury

„Intensywność szkła poza percepcją” to monodram opowiadający o kobiecie, która przegapiła w życiu to, co najważniejsze: miłość, rodzinę, spokój ducha. Opowieść o osobie, która w całym zamęcie fałszywych ambicji – głównie tych, które są znamieniem tzw. nowoczesnego świata – zatraca siebie. Scenariusz spektaklu korzysta m.in. z twórczości tragicznie zmarłej (popełniła samobójstwo) amerykańskiej pisarki Sylvii Plath, która współcześnie stała się swoistą „ikoną” wojującego feminizmu, oraz z okruchów koncertów Janis Joplin. Bohaterką jest okaleczona psychicznie kobieta, która już nie potrafi kochać: być matką, córką, żoną, kochanką. W konsekwencji nienawidzi wszystkich, postrzega ich jako wrogów. Wrogami są nawet własne dzieci. To rockowa wokalistka, która po kolejnej próbie samobójstwa trafia do zakładu psychiatrycznego. Ucieka stamtąd, by dać ostatni hipisowski koncert, który równocześnie okazuje się być rozrachunkiem z całym życiem. Na skraju szaleństwa wykonuje swój popis – jedyne, co tak naprawdę potrafi.

Na widowni nie zabrakło Członków Komitetu Organizacyjnego Międzynarodowego Konkursu Literackiego "O Laur Tarnowskiej Starówki". Monodram wywarł mocne wrażenie na publiczności. To mocna sztuka, która szokuje i skłania do rozmyślań nad sytuacją współczesnej kobiecości i moralności. Gratulujemy twórcom spektaklu, w tym przede wszystkim gratulacje składamy na ręce reżysera i autora scenariusza – Tomasza A. Żaka, a także odtwórczyni głównej roli – Anny Warchał (ekscytująca i przekonująca rola kobieca, wspaniale śpiewająca) i muzyka – Tomasza Lewandowskiego, który na żywo towarzyszy głównej bohaterce, tworząc interesującą postać świadka wydarzeń.

21-q3z5t6rhrpk4q0cyn36zemhah6l3sz7dmtwo7rsgfe.jpgfot. Stanisław Kusiak