Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Fatalna sytuacja na rynku kredytowym w Polsce w pierwszych miesiącach 2023 r. Banki ukrywają prawdziwe informacje o kosztach kredytów
09.05.2023

Fatalna sytuacja na rynku kredytowym w Polsce w pierwszych miesiącach 2023 r. Banki ukrywają prawdziwe informacje o kosztach kredytów

Jak wynika z podsumowania wyników ankiety przeprowadzonej przez Narodowy Bank Polski, na rynku kredytowym w Polsce banki zaostrzyły w IV kwartale 2022 r., i ta tendencja utrzymuje się w pierwszych miesiącach 2023 r., kryteria udzielania kredytu krótko i długoterminowych dla sektora MŚP (procent netto odpowiednio -18% i -14%) i utrzymały je na dotychczasowym poziomie. W stosunku do dużych przedsiębiorstw procent netto odpowiednio -3% i -1%.

Zaostrzenie polityki kredytowej banki uzasadniają przede wszystkim pogorszeniem się prognoz sytuacji gospodarczej w kraju, a także wzrostem udziału kredytów zagrożonych w portfelu kredytowym pogorszeniem się bieżącej lub oczekiwanej sytuacji kapitałowej banku oraz wzrostem ryzyka branży (procent netto dla wszystkich czynników po -15%). 

zrzut-ekranu-2023-05-09-091207.jpgźródło: Raport NBP „Sytuacja na rynku kredytowym. Wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych. I kwartał 2023 r.”

Banki również w ostatnim okresie kilku miesięcy ukrywają prawdziwe koszty kredytów. Dotyczy to zarówno oprocentowania kredytu rok do roku wynoszącego średnio w I połowie 2023 r. od 11% do 15%, ale również wysokiej prowizji. Kiedyś prowizja na udzielenie kredytu nie mogła przekroczyć 5% pożyczanej kwoty. Pod koniec 2011 r. ograniczenia dotyczące wysokości prowizji zostały jednak zniesione. Według nadzoru bankowego nie pomagały kredytobiorcom, bo banki je omijały, dorzucając do kredytów drogie ubezpieczenia.

Dzisiaj prowizja bankowa to prawdziwa „wolna amerykanka” (od 5% do nawet 30% całej kwoty pożyczanego pieniądza). Do tego dodać należy, że nie zniknęły nadal dorzucane do kredytów drogie polisy ubezpieczeniowe.

Polecamy przedsiębiorcom lekturę dwóch tekstów:

  1. Raport NBP „Sytuacja na rynku kredytowym. Wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych. I kwartał 2023 r.”
  2. Artykuł Anny Popiołek pt. „Ukryte koszty kredytu”; Gazeta Wyborcza, 20 kwietnia 2023 r.