Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Nowe możliwości na wyciągnięcie ręki - Fundusze Europejskie dla Polski na lata 2021-2027
09.08.2023

Nowe możliwości na wyciągnięcie ręki - Fundusze Europejskie dla Polski na lata 2021-2027

Jeździsz bezpieczniejszymi drogami. Oddychasz czystszym powietrzem. Twoje dzieci mają lepszy dostęp do edukacji, leczenia i dóbr kultury. Możesz założyć firmę i uzyskać dotację na start. Chcesz wprowadzać innowacje? To najlepszy moment! A może jesteś osobą z niepełnosprawnością? Dbamy o to, by z przestrzeni i usług mogli korzystać wszyscy, bez względu na stan zdrowia czy wiek.

Zmniejszyliśmy dystans, który dzieli nas od państw Europy Zachodniej. Nasza gospodarka jest odporniejsza na kryzysy. Te zmiany zawdzięczamy w dużym stopniu współpracy państw członkowskich i solidarnemu podejściu do celów polityki spójności UE. Na ich realizację dostaniemy w najbliższych latach z Funduszy Europejskich ponad 350 mld zł. Wraz z pieniędzmi z budżetu krajowego pozwolą one zrealizować kolejne tysiące projektów.

Te pieniądze pomogą szybciej przeprowadzić w naszym kraju zieloną i cyfrową transformację. Ograniczymy negatywny wpływ przemysłu na środowisko. Dostosujemy miasta do zmian klimatu. Dzięki dostępowi do ultraszybkiego internetu więcej osób zacznie korzystać z przyjaznych i bezpiecznych e-usług. Wzrośnie poziom inwestycji w gospodarce, powstanie więcej nowoczesnych miejsc pracy. Oczywiście Fundusze Europejskie to nie tylko pieniądze. To także wartości, które są bezcenne. Mowa tu m.in. o solidarności i współpracy między regionami i państwami UE, wolności i wyrównywaniu szans. Jako obywatele Unii korzystamy na co dzień z tych podstawowych praw i przywilejów, które często uważamy za oczywiste.

A skoro człowiek jest w centrum uwagi, to Fundusze Europejskie dają ogromne wsparcie dla lepszych rozwiązań społecznych. Osoby ze szczególnymi potrzebami na równi ze wszystkimi zyskają dobry dostęp do rynku pracy, kultury, edukacji i usług medycznych. Szkoły i uczelnie lepiej dostosują umiejętności absolwentów do oczekiwań pracodawców. Ułatwimy zdobywanie nowych kwalifikacji ludziom w każdym wieku.

Inwestycje, które realizujemy, muszą się wpisywać w cele europejskiej polityki spójności. Cele na lata 2021-2027:
• Bardziej konkurencyjna i inteligentna Europa
• Bardziej przyjazna dla środowiska, niskoemisyjna Europa
• Lepiej połączona Europa
• Europa o silniejszym wymiarze społecznym
• Europa bliżej obywateli
• Łagodzenie skutków transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu

To, na co wydajemy przyznane nam pieniądze, określa Umowa Partnerstwa. Jest to strategia wykorzystania Funduszy Europejskich i pieniędzy krajowych. Wskazuje rezultaty, które Polska zamierza osiągnąć w różnych obszarach. Fundusze Europejskie są podzielone na programy krajowe, 16 regionalnych oraz kilkanaście programów współpracy ponadnarodowej.

Programy

Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS) - 114,1 mld zł
Najciekawsze nabory wniosków w 2023 roku!

Adaptacja miast do zmian klimatu
Zbuduj urządzenia wodne i przekształć sieć kanalizacji deszczowej, tak by zatrzymać i zagospodarować jak najwięcej wód opadowych. Zwiększaj powierzchnię obszarów zielonych oraz liczbę oczek wodnych i zbiorników deszczówki. Złóż wniosek w NFOŚiGW (31 sierpnia – 31 października).
Atrakcyjna kultura
Chcesz poprawić warunki prowadzenia działalności kulturalnej, w tym w obiektach zabytkowych, a przy okazji stworzyć nowoczesną infrastrukturę odpowiadającą na zróżnicowane potrzeby odbiorców? Chcesz chronić najcenniejsze zabytki i adaptować je do nowych potrzeb, podnosić ich atrakcyjność i w ten sposób rozwijać gospodarczo i turystycznie swój region? Złóż wniosek w MKiDN (1 sierpnia – 29 września).

Lepsza kanalizacja
Pozyskaj wsparcie na kompleksowe projekty z zakresu gospodarki wodno-ściekowej (dla aglomeracji niespełniających dyrektywy ściekowej wskazanych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych). Złóż wniosek w NFOŚiGW (31 sierpnia – 31 października).
Zanim zacznie się burza
Opracuj plan adaptacji do zmian klimatu i zapobiegaj ryzykom związanym np. z burzami i suszami (dla wskazanej kategorii miast). Złóż wniosek w NFOŚiGW (31 sierpnia – 31 października).
Dowiedz się więcej: https://www.feniks.gov.pl/

 

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) - 37,6 mld zł
Najciekawsze nabory wniosków w 2023 roku!


Ścieżka SMART
Zainwestuj w obszar B+R i wprowadzaj innowacje. Możesz uzupełnić projekt np. o moduły, takie jak: kompetencje, cyfryzacja, zazielenianie przedsiębiorstw, internacjonalizacja, infrastruktura B+R. Od 6 lipca do 30 października trwa nabór tematyczny dla pojedynczych firm: Ścieżka SMART – projekty na rzecz dostępności; dotyczy innowacyjnych rozwiązań skierowanych do osób ze szczególnymi potrzebami. Konsorcja składają wnioski w naborze ogólnym w terminie: 14 listopada 2023 r. – 8 lutego 2024 r.
First Team
Przyciągaj do swojej organizacji badawczej młodych naukowców z całego świata. Złóż wniosek w FNP (18 września – 18 października).

Proof of Concept
Oferta dla naukowców! Sprawdź, czy wyniki prac badawczych, które realizowałeś podczas wcześniejszych projektów, możesz zastosować w praktyce. A jeśli tak, to czy możesz skomercjalizować swoją technologię lub założyć spółkę technologiczną. Złóż wniosek w FNP (3 sierpnia – 7 września).
Kredyt ekologiczny
Zwiększ efektywność energetyczną swojej firmy. Złóż wniosek w BGK (13 czerwca – 17 sierpnia).
Rozwój oferty OI dla firm
Reprezentujesz ośrodek innowacji (OI)? Poszerz ofertę swojej organizacji o proinnowacyjne usługi dla firm. Złóż wniosek do PARP (26 marca 2024 r. – 23 maja 2024 r.).
Dowiedz się więcej: https://www.nowoczesnagospodarka.gov.pl/

 

Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) - 19,1 mld zł
Najciekawsze nabory wniosków w 2023 roku!

Umiejętności w szkolnictwie wyższym
Potrzebujemy więcej osób przygotowanych do pracy w zielonej i cyfrowej gospodarce. Dlatego uczelnie otrzymają pomoc m.in. na programy kształcenia. Będą je realizować we współpracy z pracodawcami. Dostaną też pieniądze na praktyczne sposoby podnoszenia kompetencji (np. dodatkowe staże). Wsparcie obejmie także rozwój kompetencji kadry dydaktycznej. Uczelnie mogą składać wnioski w naborze od 10 lipca do 31 października.

W 2023 r. zostanie także ogłoszony nabór, który dotyczy rozwoju kompetencji osób dorosłych w wieku 18-64 lat. Działania zakładają realizację przez uczelnie elastycznych form doszkalających (np. kursy, szkolenia). Będą one dopasowane do oczekiwań pracodawców. Uczelnie mogą składać wnioski w NCBR od 30 sierpnia do 31 października.
Rozwój kompetencji cyfrowych
Gminy będą mogły tworzyć kluby rozwoju cyfrowego. Edukatorzy nauczą mieszkańców poruszania się po świecie cyfrowym. Pokażą, jak korzystać z poczty elektronicznej, wysłać wniosek do urzędu przez ePUAP, jak pobrać receptę z Internetowego Konta Pacjenta czy zasięgnąć teleporady lekarskiej. Nabór na utworzenie pierwszych Klubów (pilotaż) planowany jest na IV kwartał 2023 r.
Dowiedz się więcej: https://www.rozwojspoleczny.gov.pl/

 

Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC) - 9,4 mld zł
Najciekawsze nabory wniosków w 2023 roku!

Lepsze e-usługi
Twórz wysokiej jakości e-usługi publiczne, rozwijaj systemy wewnątrz organizacji oraz rozwiązania IT ważne dla całej administracji. Wsparcie dostępne jest dla podmiotów administracji publicznej, sądów, jednostek prokuratury, samorządów zawodowych oraz ich partnerstw (dopuszczalne partnerstwa z firmami i NGO). Złóż wniosek w CPPC (planowany termin to 1 sierpnia – 29 września).

Ultraszybki internet

Jesteś przedsiębiorcą sektora telekomunikacyjnego? Sięgnij po dofinansowanie na rozbudowę lub modernizację sieci szerokopasmowego internetu. Złóż wniosek w CPPC (1–31 lipca).

 

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW) - 12,5 mld zł
Najciekawsze nabory wniosków w 2023 roku!

Automatyzacja i robotyzacja w firmach (MŚP)
Zmień model prowadzenia działalności gospodarczej i skorzystaj z rozwiązań przemysłu 4.0. Złóż wniosek w PARP (2 sierpnia – 25 października).
Gospodarka o obiegu zamkniętym w firmach (MŚP)
Nie tylko wyróżnisz się na rynku, ale też zmniejszysz koszty działalności. Będziesz racjonalniej zarządzać zasobami, ograniczysz emisję CO2, zaoszczędzisz energię. Złóż wniosek w PARP (10 października – 19 grudnia).
Wzornictwo w firmach (MŚP) 
Dostosuj swoją firmę do potrzeb i oczekiwań klientów. Zwiększ atrakcyjność oferowanych przez Ciebie produktów i usług. Złóż wniosek w PARP (9 maja – 29 sierpnia).

Adaptacja do zmian klimatu
Zainwestuj w zieloną i niebieską infrastrukturę w mieście, np. parki, łąki miejskie czy oczka wodne. Zlikwiduj „wyspy ciepła” i opracuj Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu (MPA). Złóż wniosek w NFOŚiGW (31 lipca – 29 września).
Zrównoważona mobilność miejska
Ogranicz zanieczyszczenie powietrza w swoim mieście i przyspiesz rozwój ekologicznego transportu publicznego. Złóż wniosek w PARP (12 września – 12 grudnia).
Dowiedz się więcej:  https://www.fepw.gov.pl/

 

16 programów regionalnych - 158,2 mld zł

Unia Europejska chce wyrównywać różnice nie tylko w rozwoju poszczególnych krajów, lecz także regionów. W Polsce każde województwo zarządza własnym programem. Odpowiada on na potrzeby mieszkańców, firm i instytucji. Na budżety składają się pieniądze z EFRR, EFS+ oraz – w wypadku kilku województw – Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

W co inwestujemy?

Inteligentny rozwój: cyfryzacja, wzrost konkurencyjności MŚP, wsparcie badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji.

Środowisko: mniejsza emisja gazów cieplarnianych, wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych (OZE), adaptacja do zmian klimatu, ochrona przyrody i różnorodności biologicznej, rozwój zielonej i niebieskiej infrastruktury.
Transport i mobilność: rozwój ekologicznego transportu publicznego, budowa i modernizacja dróg i kolei.
Rynek pracy: poprawa dostępu do zatrudnienia, wsparcie instytucji rynku pracy, dostosowanie firm i pracowników do zmian.

Infrastruktura dla mieszkańców: budowa i adaptacja budynków do celów kulturalnych i edukacyjnych, wzrost dostępności opieki ambulatoryjnej i środowiskowej, tworzenie warunków do rozwoju zrównoważonej turystyki
Społeczeństwo: wyrównanie dostępu do opieki socjalnej i zdrowotnej, aktywizacja osób biernych zawodowo i wykluczonych społecznie, rozwój ekonomii społecznej, integracja obcokrajowców
Sprawiedliwa transformacja: łagodzenie skutków przekształcania gospodarki na bardziej neutralną dla klimatu
Nabory wniosków ogłaszają województwa i współpracujące z nimi instytucje. Wejdź na stronę programu swojego regionu: 
 
https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/fundusze-2021-2027/fundusze-dla-regionow/

 

Programy Interreg - 1,8 mld euro
Najciekawsze nabory wniosków w 2023 roku!

Interreg Czechy – Polska

Turystyka

Rozwiń lub stwórz i wypromuj 
wraz z partnerem z Czech wspólny produkt turystyczny. Możesz też dostać pieniądze na renowację i udostępnienie zabytku. Przy okazji sfinansuj promocję przygranicznych atrakcji kulturalnych i przyrodniczych.
Współpraca instytucji i mieszkańców
Będziesz mógł stworzyć sieci współpracy instytucji, szkolić pracowników z języka polskiego i czeskiego, wymieniać się dobrymi praktykami. Buduj zaufanie między społecznościami lokalnymi po obu stronach granicy. Złóż wniosek do 18 października (kolejny termin: 28 lutego 2024 r.).

Interreg NEXT Polska – Ukraina

Zmiany klimatu

Zmniejsz ryzyko klęski żywiołowej lub katastrofy spowodowanej działalnością człowieka. Skuteczniej chroń zasoby wody i środowisko naturalne.
Zdrowie
Zapewnij lepszy dostęp do podstawowych usług medycznych. Wprowadź rozwiązania, które wspierają opiekę rodzinną i środowiskową. Złóż wniosek do 31 lipca.

 

Interreg Polska – Słowacja

Elektromobilność

Spraw, by do atrakcji turystycznych można było dotrzeć elektrycznym busem lub rowerem. Stwórz system informacji dla podróżnych. Turystyka i kultura. Realizuj projekty związane z transgranicznym dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym lub turystyką. Twórz systemy informacji i promocji turystyki. Zadbaj o promocję produktów i usług charakterystycznych dla obszaru wsparcia programu.
Turystyka i kultura
Realizuj projekty związane 
z transgranicznym dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym lub turystyką. Twórz systemy informacji i promocji turystyki. Zadbaj o promocję produktów i usług charakterystycznych dla obszaru wsparcia programu.
Współpraca
Wzmocnij współpracę instytucji, zwiększ kompetencje personelu. Sprawdź, jak możesz rozwinąć powiązania gospodarcze z partnerami ze Słowacji. Złóż wniosek do 29 września.
Dowiedz się więcej:  https://www.interreg.gov.pl