Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Co to jest recesja techniczna?
18.08.2023

Co to jest recesja techniczna?

Recesja jako taka odnosi się do znacznego spadku, ale i do obniżenia ogólnej aktywności gospodarczej, a zjawisko to występuje w gospodarce jako całości w konkretnej jednostce czasu. Nazwa "recesja" wzięła się z języka łacińskiego – od słowa "recessio".

Definicja recesji

W momencie, gdy tempo rozwoju gospodarczego spada w danym kraju, można mówić o wejściu gospodarki w recesję. Termin ten jest wykorzystywany przez ekonomistów do określenia pierwszej fazy cyklu koniunkturalnego. W czasie recesji dochodzi do zmniejszenia stopnia aktywności gospodarczej, co wiąże się z obniżeniem tempa wzrostu PKB, ale nie idzie to w parze z bezwzględnym spadkiem produktu krajowego brutto, jak w przypadku kryzysu. Jak na tym tle wygląda recesja techniczna?

Czym jest recesja techniczna?

Recesja jako taka odnosi się do znacznego spadku, ale i do obniżenia ogólnej aktywności gospodarczej, a zjawisko to występuje w gospodarce jako całości w konkretnej jednostce czasu. Jej miarą jest spadek wskaźnika produktu krajowego brutto, inaczej PKB, w określonym czasie.

Techniczna recesja jest jednak konkretnym zjawiskiem. Do określenia, że mamy do czynienia z nią w gospodarce, analitycy wykorzystują odczyty dotyczące realnego produktu krajowego brutto. Jeśli zmniejsza się on przez dwa kolejne kwartały roku lub lata, następujące po sobie, można mówić o recesji technicznej, bez uwzględniania czynników sezonowych. To sposób kwalifikacji przy użyciu jednej miary – PKB.

Co oznacza recesja techniczna dla gospodarki?

Jeśli ekonomiści wskazują, że w danym kraju panuje recesja techniczna, to można mówić o wyhamowaniu wzrostu gospodarczego. Maleje PKB kraju, a prognozy wzrostu na kolejne okresy sprawozdawcze stają się gorsze od wcześniejszych.

Powodów takiej sytuacji może być wiele. W ostatnich latach obserwowaliśmy recesję techniczną czy pierwsze sygnały o jej pojawieniu się na przykład w związku z pandemią koronawirusa. Ograniczenia w aktywności różnych przedsiębiorstw w wielu krajach doprowadziły do spadku produkcji, a popyt był niższy. Wiele branż nie mogło funkcjonować swobodnie, dlatego nie przyczyniały się do kształtowania PKB kraju.

W Polsce obecnie to inflacja, która przekracza dwucyfrowy poziom od marca 2022 roku, powoduje, że PKB i prognozy dotyczące produkcji krajowej są coraz gorsze i w konsekwencji tego Polska po drugim kwartale 2023 roku weszła w recesję techniczną.

Jakie są skutki recesji technicznej?

Istnieje wiele, niestety negatywnych, skutków, jakie może wywrzeć recesja techniczna na gospodarkę krajową. Wśród nich wyróżnia się spadek popytu zewnętrznego i wewnętrznego, spadek liczby i wolumenu inwestycji, co oddziałuje na wyhamowanie konsumpcji. Czynniki te powodują dalszy, niewykluczone, że głębszy spadek PKB w kolejnych kwartałach.

Czynnikiem hamującym gospodarkę mogą być zapasy, które przy nadmiernej wysokości zaczynają ciągnąć aktywność gospodarczą w dół, co odbija się też negatywnie na produkcji przemysłowej. Natomiast recesja techniczna może w ogóle nie mieć wpływu lub mieć tylko nieznaczny na rynek pracy.