Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

ŚWIATOWE FORUM MEDIÓW POLONIJNYCH (1993-2012)

Spis treści

  1. Wywiad z dyrektorem
  2. Idea Forum
  3. Vademecum światowego forum

WYWIAD Z DYREKTOREM BIURA ORGANIZACYJNEGO FORUM

8857-tmp.jpg

 

Ze STANISŁAWEM LISEM, Prezesem Zarządu Instytutu Strategii i Współpracy INTERCHARRETTE, ekspertem do spraw polityki regionalnej, funduszy Unii Europejskiej i Partnerstwa Publiczno – Prywatnego (PPP) rozmawiała Magdalena Bobro.

W ZWIERCIADLE CODZIENNOŚCI…
SYNERGIA METAMORFOZY

 

 

BĄDŹ ZMIANĄ, KTÓRĄ PRAGNIESZ UJRZEĆ W ŚWIECIE

/Mahatma Gandhi/

Jak ocenia Pan dzisiejszą rzeczywistość?

Współczesną rzeczywistość oceniam z coraz większym smutkiem i zaniepokojeniem. Z jednej strony bowiem gospodarka światowa dzięki Stanom Zjednoczonym mozolnie wydobywa się z największej zapaści od czasów wielkiego kryzysu w latach 30. ubiegłego wieku. Z drugiej strony w Europie ożywienie jest słabe i nie jest wykluczone, że strefa euro znowu wpadnie w recesję. Stanom Zjednoczonym udało się wyjść z kryzysu lepiej niż Europie, bo gospodarka amerykańska jest też bardziej elastyczna, choć mniej cywilizacyjna i ludzka. Amerykański silnik coraz bardziej napędza światową gospodarkę, ale ma ona jeszcze drugi silnik - Chiny. Wzrost gospodarczy nie jest sportem, w którym jeden wygrywa, a pozostali muszą przegrać. Na szybkim wzroście gospodarczym Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej wygrywają wszyscy. Zyskuje też Polska, która uznawana jest za mistrza wzrostu gospodarczego w Europie ostatnich 25 lat. Przez kolejne 20 – 30 lat będziemy dalej pokonywać dystans, który mamy do Niemiec, Anglii, Francji… może nigdy ich nie dogonimy. Głównym problemem Polski jest brak miejsc pracy dla ludzi młodych, wielki i coraz bardziej rosnący dług publiczny i przede wszystkim brak pomysłu na wyjście ze stagnacji rozwojowej. Paradoksem Polski bowiem jest to, iż kryzys gospodarczy w kategoriach wzrostu PKB udało się przezwyciężyć lepiej niż w krajach Unii Europejskiej, ale w całym obszarze rozwoju gospodarczego i społecznego brak jest pozytywnych dźwigni rozwojowych,  a także występuje bardzo niski poziom innowacyjności i pomysłu na budowanie wartości dodanej. Zatem w oficjalnej polityce informacyjnej jesteśmy tygrysem rozwoju. W rzeczywistości jednak ponad 70% Polaków zarabia w okolicach najniższej płacy minimalnej i jest zatrudnionych na tzw. umowach śmieciowych. Ponad 2 miliony Polaków wyjeżdża za granicę, a kolejne 1,2 mln deklaruje wyjazd zaraz po ukończeniu szkoły lub studiów. Ponad 2 mln Polaków ma problem z regulowaniem bieżących zobowiązań. Dług publiczny sięga 50% PKB, a Polacy zbliżający się do emerytury mogą mieć uzasadnione, obawy skąd wezmą się pieniądze na wypłatę ich emerytur, bo przecież w powszechnej ocenie ZUS to „największa piramida finansowa”, która może być polskim „produktem eksportowym” w Europie i świecie, oczywiście z bardzo negatywnym przekazem. To, co mnie coraz bardziej niepokoi, to również brak rozpoznawalnego systemu wartości, patriotyzmu, przywiązania do polskości. Dotyczy to nie tylko ludzi młodych, ale również ludzi starszych 40+ lub 50+, którzy utracili pracę i nie mają praktycznie żadnych perspektyw na znalezienie nowej. Jednymi z głównych aktorów współczesnego dramatu są także polscy przedsiębiorcy, którzy przez służby skarbowe, ZUS i inne organy państwa traktowani są jako potencjalni przestępcy, naciągacze, oszuści etc., a nie jako dawcy miejsc pracy i twórcy ponad 70% PKB.

 

To smutny obraz Rzeczypospolitej. A czy są jakieś pozytywne aspekty?

Trudno je dostrzec. W oficjalnym przekazie podawane są same dobre informacje. Rzeczywistość jest jednak ponura, bo np. z KRS-u zniknęło w kilku latach ponad 1 mln spółek prawa handlowego. Widzę jednak tzw. „jaskółki dobrego dnia”:</>

Jaskółka 1 – to ludzie młodzi, którzy wyjechali za granicę, szczególnie do krajów europejskich, nauczyli się inaczej myśleć, pracować, zdobywać tzw. kindersztubę samozatrudnienia, samorealizacji, odpowiedzialności, rzetelności i umiejętności odnajdywania się w zmienności. Oni jednak wrócą do Polski. Wymusi to sytuacja gospodarcza poszczególnych krajów europejskich, nostalgia za krajem, rodziną i patriotyzm narodowy, który odradza się na tzw. wychodźstwie.

Jaskółka 2 – to obecność Polski w Unii Europejskiej i fundusze strukturalne, które w alokacji 2007 – 2013 tworzyły wartość dodaną Rzeczypospolitej Polskiej w wysokości 4-5% PKB wzrostu rocznie, a w nowej perspektywie finansowej 2014 – 2020, 500 mld PLN, które Polska otrzymuje w ramach polityki spójności z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej, winno z kolei doprowadzić dzięki wzrostowi PKB o 5-7% do osiągnięcia przez większość polskich regionów i wszystkie miasta metropolitalne ponad 75-80% PKB w stosunku do wysokości PKB krajów Unii Europejskiej.

Jaskółka 3 – to uatrakcyjnienie, uelastycznienie, urozmaicenie i wzbogacenie rynku pracy dla Polaków podejmujących działalność zawodową, jak i tych, którzy będą chcieli wrócić zza granicy i wykorzystać zapracowany kapitał i swe doświadczenie w pracy w kraju. Osiągnięcie około 80% poziomu PKB rozwoju krajów tzw. starej Europy pozwoli na zmniejszenie dysproporcji w zarobkach z 1 do 4-6 na 1 do 2-3. Zmniejszenie dysharmonii i doprowadzenie do takiej porównywalności zarobków, to wielka szansa dla wszystkich innowacyjnych i przedsiębiorczych Polaków, którzy mogą osiągnąć większy sukces zawodowy i ekonomiczny w kraju, niż w Europie lub innych krajach świata.

Jaskółka 4 – to reforma państwa, w którym wreszcie rząd zacznie wydawać tyle, ile potrafi zarobić z tytułu podatków, akcyz i innych źródeł i przestanie dalej zadłużać kraj. Pragnę przypomnieć, że Edward Gierek, powszechnie krytykowany, zostawił zadłużoną Polskę na poziomie około 25 mld $, a jeżeli porównać dzisiejszy dług publiczny, wynoszący prawie 1 bln PLN, to zadłużenie wynosi około 300 mld $. Ta naprawa musi wreszcie stworzyć warunki do poważanego traktowania przedsiębiorców i wypracowania właściwej relacji między nimi, a służbami państwa, zgodnie z zasadą in dubio pro tributario (przyp. red. w razie wątpliwości na korzyść podatnika).

Jaskółka 5 – to zahamowanie rosnących dysproporcji między ludźmi biednymi i zbędnymi, a tymi którzy nie są biedni. Około 20% tych osób konsumuje 80% bogactwa w Polsce, a w Europie i rozwiniętych krajach świata te proporcje są jeszcze większe. Jedni i drudzy są bowiem potrzebni Rzeczypospolitej. Zahamowanie wzrostu dysproporcji między „biedą, a bogactwem”, to nie tylko jedno z wyzwań XXI wieku, ale w przypadku Rzeczypospolitej – kraju jeszcze na dorobku – warunek sine qua non budowy społeczeństwa obywatelskiego, odpowiedzialnego i solidarnego.

 

A jak wygląda w tej złożonej i trudnej rzeczywistości nasze miasto Tarnów?

Tarnów to piękne, renesansowe miasto. To miasto wielu wspaniałych ludzi. Dzisiaj jednak jest to miasto pełne depresji, upadających firm, wyludniające się. Miasto, dla którego autostrada A4 i utworzona Specjalna Strefa Ekonomiczna (Tarnowski Klaster Przemysłowy S. A.) nie tworzą wartości dodanej w postaci nowych inwestorów i miejsc pracy. Tarnów to dziś miasto niespełnionych nadziei z bardzo zamgloną i nieopartą o mocne standardy rozwojowe perspektywą na przyszłość. Ja jako rodowity Tarnowianin kocham to miasto, ale ono względem mnie i wielu aktywnych, dynamicznych i przedsiębiorczych Tarnowian nie umie tej miłości odwzajemnić. Tutaj zatem mieszkam, mam rodzinę, pracuję, ale szukam zleceń i zarabiam poza nim. Tarnów nie potrafi docenić nawet ponad dwudziestu lat Światowego Forum Mediów Polonijnych (1993 – 2015), uznawanego zarówno przez Obserwatorium Mediów w Strasburgu, środowiska Polonii w ponad 50 krajach świata, władze polskich regionów, przedsiębiorców, autorytety w dziedzinie kultury i rozwoju gospodarczego za największe przedsięwzięcie w dziedzinie mediów w Europie i świecie, organizowane systematycznie i konsekwentnie przez 20 lat. Forum promuje polską gospodarkę, kulturę i turystykę poprzez pokazywanie poszczególnych polskich regionów i poprzez Tarnów, który zawsze był gospodarzem Światowego Forum Mediów Polonijnych. Dla tego miasta nic to jednak nie znaczy. Przykro przyznać, nie deprecjonując oczywiście, że większe znaczenie miał sukces w „jakimś konkursie” cheerleader’ek niż ten międzynarodowy projekt… Takich przykładów dotyczących nie tylko mojej działalności, ale także wielu innych wybitnych Tarnowian można by mnożyć.

 

Jaka jest geneza INTERCHARRETTE?

Charrette to wózek, w którym artyści Akademii Sztuk Pięknych w Paryżu w XIX wieku wozili swoje prace dyplomowe do oceny. Po drodze, z rozwianym włosem, z pędzlem w jednym, a paletą farb w drugim ręku, młodzi artyści dokonywali różnych poprawek w swoich dziełach wynikających z konstruktywnej krytyki profesorów i kolegów. Filozofia charrette została uznana przez Amerykanów, którzy nazywali ten sposób myślenia i działania jako znakomitą metodę partycypacji społecznej w modelowym kreowaniu i kształtowaniu przestrzeni publicznej miast i gmin, a także w budowaniu standardów rewitalizacji obszarów kryzysowych. Jestem przykładem takiego „wizjonera i przedsiębiorcy”, który w swojej wieloletniej działalności tworzył wielkie dzieła na miarę Światowego Forum Mediów Polonijnych, czy wielu Strategii i Rewitalizacji na miarę Traktu Królewskiego w Warszawie od Zamku Królewskiego poprzez Krakowskie Przedmieście, na Królewskich Łazienkach kończąc. Krakowskie Sukiennice, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Zamek w Dębnie. Kolejne projekty to: Rewitalizacje Olsztyna, Opola, Tarnowa, Zamościa, Bogatyni, Brzeska, Strategie Rozwoju Słupska, Bochni, Dąbrowy Tarnowskiej, Nowego Wiśnicza, Dębicy, Mielca, Lidzbarka Warmińskiego, Radomyśla Wielkiego etc. Kryzys gospodarczy i kryzys finansów publicznych doprowadził do konieczności podjęcia przeze mnie i moich przyjaciół oraz współpracowników dramatycznej decyzji o ogłoszeniu likwidacji legendarnej Tarnowskiej Fundacji Kultury (22 lata działalności), Małopolskiego Forum Współpracy z Polonią (14 lat działalności) i sprzedaży 100% udziałów Firmy Marketingowej HEKTOR (14 lat działalności). Potencjał i dorobek tych organizacji to podstawa legendy, tożsamości i strategii działania INTERCHARRETTE – Instytutu Strategii i Współpracy. INTERCHARRETTE chce być pierwszym wśród najlepszych na rynku doradztwa strategicznego i finansowego dla samorządów terytorialnych w Polsce, a także dla przedsiębiorców oraz inwestorów krajowych i zagranicznych, którzy są zainteresowani realizacją inwestycji publicznych lub komercyjnych przy wykorzystaniu innowacyjnej inżynierii finansowej i dotacji z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.</>

 

A zatem jakie plany na najbliższą przyszłość?

  1. Umocnienie pozycji INTERCHARRETTE jako pierwszego wśród najlepszych na rynku samorządów terytorialnych,
  2. Uzyskanie statusu odpowiedzialnego, rzetelnego i skutecznego doradcy na rynku realizacji inwestycji komercyjnych,
  3. Zbudowanie w oparciu o kontakty i wieloletnie doświadczenie najlepszego i najskuteczniejszego zespołu ekspertów przygotowujących do realizacji i obsługujących inżynierię finansową zarówno inwestycji publicznych, jak i komercyjnych,
  4. Kontynuacja intelektualnej przygody związanej z ideą Światowego Forum Mediów Polonijnych (1993 – 2015), Ogólnopolskiego Sejmiku Samorządów i Mediów Lokalnych (1989 – 2012), z Nagrodą: Statuetka Uskrzydlony (1988 – 2012) za wkład w dzieło rozwoju gospodarczego, kulturalnego i turystyki dla pięknych ludzi, głównie z Małopolski i Podkarpacia zgodnie z przesłaniem C. K. Norwida: Ludzie czyni są ci, co nie zależą od środowiska, ale środowisko zależy od nich i kilku innych z pewnością szalonych, ale na pewno pięknych, uskrzydlających i społecznie odpowiedzialnych projektów realizowanych z moją życiową dewizą: Sukces to podróż, a nie miejsce przeznaczenia.

 

A osobiste marzenia?

Mam takie marzenie, które wypowiada mój guru Satipatthana Sutta: … patrzysz w lutro, patrzysz na najważniejszą osobę na świecie? I zadajesz pytanie: kim jestem, dokąd zmierzam? Wyobraź sobie roślinę, która będzie rosnąć, aż jej korzenie wypełnią donicę. Daj jej nową donicę, a będzie rosnąć dalej…. Aby osiągnąć sukces w biznesie trzeba umieć takie donice dawać innym ludziom, patrzeć na nie poprzez nich, a nie poprzez siebie. To oni są najważniejsi dla CIEBIE! Trzeba umieć otaczać się ludźmi bliskimi ideowo, odważnymi, odpowiedzialnymi, twórczymi! Wtedy wszystko staje się możliwe. Pamiętać należy jednak, że ci ludzie muszą z Tobą współpracować, a nie pracować dla CIEBIE…!!! I to jest moje marzenie i podstawa filozofii działań osoby, która bywała na szczytach sukcesów, ale też poznała smak porażek, zawodów i kryzysów… A zatem: rozwaga w myśleniu – harmonia w emocjach – szacunek i odwaga w działaniu WSPÓLNYM!!!

 

Dziękuję za rozmowę.

/Józef Komarewicz – rzecznik prasowy Forum/


IDEA FORUM

 

Światowe Forum Mediów Polonijnych to wyjątkowe spotkanie o globalnym zasięgu, które zdobyło rangę największego przedsięwzięcia w dziedzinie mediów. Adresowane jest do dziennikarzy polonijnych i polskich z zagranicy, mieszkających na całym świecie. Do zdobycia tej renomy przyczyniła się, z całą pewnością, sprawdzona, praktykowana od 1999 roku formuła spotkań dziennikarzy i animatorów mediów polonijnych. Formuła, która z jednej strony ułatwia uczestnikom pracę nad gromadzeniem i redakcją materiałów prasowych przeznaczonych do publikacji w polonijnych mediach, a z drugiej strony stwarza warunki do doskonalenia warsztatu zawodowego i zdobywania doświadczenia poprzez wizyty w krajowych redakcjach. Przedstawiciele polonijnych redakcji prasowych, radiowych, telewizyjnych i portali internetowych oraz dziennikarze mediów krajowych spotykają się przede wszystkim po to, aby poznać aktualne wydarzenia w wybranym regionie kraju i przekazać tą wiedzę szerokiej rzeszy odbiorców mediów, mają jednocześnie sposobność wymiany doświadczeń w gronie redaktorów z całego świata. Takie spotkania odgrywają ważną rolę budowaniu pozytywnego wizerunku Polski i zachęcają Polonię i Polaków za granicą do większego zaangażowania w promowanie polskich spraw w świecie.

Światowe Forum Mediów Polonijnych było największym przedsięwzięciem z udziałem mediów polskich i polonijnych pracujących w prasie, radiu, telewizji i portalach internetowych na całym świecie. Światowe Forum Mediów Polonijnych to był także największy projekt realizowany w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatno-Społecznego z udziałem partnerów publicznych, prywatnych, samorządowych i społecznych. Światowe Forum Mediów Polonijnych przez dwadzieścia lat (1993-2012) budowało płaszczyznę integracji między dziennikarzami polskimi pracującym w mediach na całym świecie, kreowało różne formy więzi pomiędzy środowiskami Polaków mieszkających poza krajem. Światowe Forum Mediów Polonijnych w niekonwencjonalny sposób promowało polską gospodarkę, kulturę, turystykę poprzez samorządy lokalne, instytucje, firmy, zabytki kultury materialnej, produkty turystyczne. W Forum co roku uczestniczyło około 150 dziennikarzy polonijnych z ponad 35 krajów ze wszystkich kontynentów. Tak liczna reprezentacja tworzyła warunki do tego, żeby wiedza o współczesnej Polsce za pośrednictwem polonijnych i polskich redaktorów zagranicy trafiała do naszych rodaków rozsianych na całym świecie, w szczególności do tych, dla których kontakt z polskim słowem w mediach był jedynym kontaktem z Ojczyzną. Tego rezultatu Światowego Forum Mediów Polonijnych nie sposób przecenić.


VADEMECUM ŚWIATOWEGO FORUM MEDIÓW POLONIJNYCH

 

13.09.
1993 r.

I Światowe Forum Prasy Polonijnej

Tarnów

Pierwsze Forum, pod nazwą Światowe Forum Prasy Polonijnej odbyło się w 1993 r. Oficjalne jego otwarcie miało miejsce w Sali Lustrzanej w Tarnowie, 7 września, w przeddzień Forum ukazał się pierwszy numer gazety codziennej Forum – „Wici Polonijnych” redagowanej przez nieodżałowanego, zmarłego w 2005 r., poetę, dziennikarza i satyryka – Henryka Cyganika.

Czytaj więcej
5 - 10.06
1994 r.

II ŚWIATOWE FORUM PRASY POLONIJNEJ

Tarnów

Na drugie Światowe Forum Prasy Polonijnej dziennikarze zaczęli się zjeżdżać do Tarnowa już 5 czerwca 1994 r. Wśród gości obecnych na inauguracji Drugiego Forum pojawił się premier Waldemar Pawlak. Dłużej z uczestnikami Forum zabawił Marszałek Senatu Adam Struzik i wiceminister kultury i sztuki Zdzisław Podkański.

Czytaj więcej
7 - 10.06
1995 r.

III ŚWIATOWE FORUM MEDIÓW POLONIJNYCH

Tarnów

Trzecie Światowe Forum, ale już nie Prasy, lecz Mediów Polonijnych trwało od 7 do 10 czerwca 1995 r. Nastąpiło na nim, jak pisał w „Polsce unoszonej słowem”, książce poświęconej dziejom Forum red. Henryk Cyganik, pewne wyrównanie proporcji ilościowej pomiędzy dziennikarzami polonijnymi z Zachodu, a dziennikarzami polskich mediów na Wschodzie, do tej pory na Forum widoczna była przewaga Polonusów z krajów byłego Związku Radzieckiego.

Czytaj więcej
29.05 - 2.06
1996 r.

IV ŚWIATOWE FORUM MEDIÓW POLONIJNYCH

Tarnów

Podczas Czwartego Światowego Forum Mediów Polonijnych w 1996 r. można było przeczytać w „WICIACH POLONIJNYCH”, że Forum powinno bardziej związać media polonijne (a przez nie przede wszystkim polonijne środowiska) z Ojczyzną, a jednocześnie zwrócić uwagę państwowych władz Rzeczypospolitej na konieczność ustawowej i wszechstronnej regulacji stosunków z państwami, w których żyją Polacy, aby mieli prawo do swobodnego i demokratycznego zachowania swej tożsamości narodowej.

Czytaj więcej
27.05 - 1.06
1997 r.

V ŚWIATOWE FORUM MEDIÓW POLONIJNYCH

Tarnów - Warszawa - Zakopane

dziennikarze polonijni uczestniczyli w otwarciu „I Międzynarodowej Wystawy Gospodarczej „Promocje Gospodarcze – Polonia 97” w sali gimnastycznej I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie.

Czytaj więcej
27.05 - 1.06
1998 r.

VI ŚWIATOWE FORUM MEDIÓW POLONIJNYCH

Tarnów - Krynica - Warszawa

Szóste Forum, w 1998 r. otworzyła uroczyście nowa pani marszałek Senatu Alicja Grześkowiak, która powiedziała, że Forum Mediów Polonijnych jest jedyną w swoim rodzaju okazją do spotkania tak wielu dziennikarzy polonijnych z całego świata. Spotkanie to wywołuje najpierw refleksję historyczną. Jan Kucharzewski, wybitny historyk, prawnik i polityk w książce o prasie polskiej w XIX w., wydanej w 1911 r. napisał: „Czasopiśmiennictwo krajowe na ogół dzieli losy narodu.

Czytaj więcej
15 - 20.09
1999 r.

VII ŚWIATOWE FORUM MEDIÓW POLONIJNYCH

Tarnów - Kraków - Warszawa

Po raz pierwszy w trakcie VII Światowego Forum Mediów Polonijnych przyznano Nagrodę Fidelis Poloniae, za wybitne zasługi w umacnianiu więzi między Polonią a krajem. Wręczono ją na Zamku Królewskim w Warszawie.

Czytaj więcej
4 - 10.09
2000 r.

VIII ŚWIATOWE FORUM MEDIÓW POLONIJNYCH

Tarnów - Kraków - Rzesżów - Warszawa

Od ÓSMEGO ŚWIATOWEGO FORUM MEDIÓW POLONIJNYCH dziennikarze polscy pracujący poza granicami kraju ruszają z organizatorem Forum w Polskę, najczęściej przemierzają ją autokarami, ale też korzystają z PKP, jak na przykład podczas DWUNASTEGO FORUM, 150 dziennikarzy polonijnych przemieściło się „INTERCITY” z Tarnowa na Pomorze.

Czytaj więcej
4 - 10.09
2001 r.

IX ŚWIATOWE FORUM MEDIÓW POLONIJNYCH

Tarnów – Łódź – Warszawa

W 2001 r., podczas DZIEWIĄTEGO FORUM dziennikarze polonijni odwiedzili, poza oczywiście Tarnowem, ZIEMIĘ ŚWIĘTOKRZYSKĄ i WOJEWÓDZTWO ŁÓDZKIE. W Kieleckim Centrum Kultury przyjmował ich wojewoda świętokrzyski Włodzimierz Wójcik. Uczestnicy Forum doskonale wiedzieli wówczas, że za rok będą gośćmi województwa świętokrzyskiego, a więc przyjadą tu jeszcze raz. Regionem wiodącym w tym roku była ŁÓDŹ i województwo łódzkie.

Czytaj więcej
3 - 9.09
2002 r.

X ŚWIATOWE FORUM MEDIÓW POLONIJNYCH

Tarnów – Kielce – Warszawa

X Światowe Forum Mediów Polonijnych, jubileuszowe, bezsprzecznie miało wymiar związany z umocnieniem swojej marki. Nie brakowało wspomnień, refleksji i podsumowań, były wyróżnienia, odznaczenia i wielka gala w Tarnowskim Teatrze. Podczas tego Forum nastąpił symboliczny moment przejęcia władzy przez uczestników Forum od jego Biura Organizacyjnego.

Czytaj więcej
2 - 9.09
2003 r.

XI ŚWIATOWE FORUM MEDIÓW POLONIJNYCH

Tarnów – Lublin – Warszawa

NA JEDENASTE FORUM, w 2003 r. przyjechało 164 dziennikarzy z 28 krajów świata. Wielu uczestników pojawiło się na Światowym Forum Mediów Polonijnych po raz pierwszy, m.in. Beata Żółkiewicz – Siakantaris z „Kuriera Ateńskiego” z Grecji, Jacek Samborski z „Radia 2000” Sydney w Australii, Zofia Białuńska z „Kontaktu” z Danii, Irena Dowłaszewicz reprezentująca redakcję „Ziemi Lidzkiej” z Białorusi, Janina Osses-Frei „Żongler – Polonia Nowa” z Austrii czy Irena Lisowska z „Radia Polska Fala” w Mołdawii.

Czytaj więcej
2 - 13.09
2004 r.

XII ŚWIATOWE FORUM MEDIÓW POLONIJNYCH

Tarnów – Gdańsk – Gdynia – Sopot

POMORZE gościło dziennikarzy polonijnych podczas XII Forum w 2004 r. Przyjechało ponad 150 dziennikarzy z 27 krajów świata. Po raz pierwszy pojawili się na Forum m.in. Małgorzata Wojcieszyńska ze Słowacji, Ewald Jacek Dukaczewski z Laatzen koło Hanoweru w Niemczech, Krystyna Starczak – Kozłowska z Kanady, Marek Mańkowski z Kanady, Lucyna Kowalewicz z USA, Robert Wyszkowski z Freiburg w Niemczech, Krystyna Misiak z Australii i Ilona Girzewska, z Kanady.

Czytaj więcej
5 - 12.09
2005 r.

XIII ŚWIATOWE FORUM MEDIÓW POLONIJNYCH

Tarnów – Katowice

Trzynaste FORUM w 2005 r. nie okazało się pechowe. W tym roku uczestnicy Forum odwiedzili Śląsk, który zaskoczył ich bogactwem duchowym i kulturowo, a nie regionem skażony jak wcześniej mniemano. Po inauguracji Forum w Tarnowie, trzeciego dnia dziennikarze polonijni przyjechali do Katowic, gdzie w Sali Sejmu Śląskiego spotkali się z władzami województwa śląskiego.

Czytaj więcej
5 - 13.09
2006 r.

XIV ŚWIATOWE FORUM MEDIÓW POLONIJNYCH

Tarnów – Katowice

CZTERNASTE FORUM zainaugurował w Tarnowie nowy marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz. Drugim przystankiem na formowej trasie było uzdrowisko Busko Zdrój, a później witały uczestników Forum Warmia i Mazury. Na Polach Grunwaldzkich, przed pomnikiem projektu krakowskiego artysty i profesora ASP Jerzego Bandury przyglądaliśmy się walkom rycerstwa polskiego z krzyżackim. Czternaste Forum zainaugurowano na Zamku w Olsztynie, warsztaty dziennikarskie odbyły się w olsztyńskich mediach – Telewizji Olsztyn, Radiu Olsztyn i Gazecie Olsztyńskiej.

Czytaj więcej
4 - 11.09
2007 r.

XV ŚWIATOWE FORUM MEDIÓW POLONIJNYCH

Tarnów-Warszawa

Przez wszystkie Światowe Fora Mediów Polonijnych przewija się nasza narodowa symbolika, która miała szczególne znaczenie w kontekście Jubileuszowego XV Forum, rozpoczętego w Tarnowie, w Małopolsce. Później dziennikarze polonijni udali się na Mazowsze. W Warszawie gościli w Senacie RP, na Zamku Królewskim, w Łazienkach, Pałacu w Wilanowie, a także w Tomaszowie Mazowieckim, Pułtusku i Nowym Dworze Mazowieckim, gdzie 9 września uczestniczyli we mszy świętej w intencji mediów polonijnych odprawionej w kościele św. Michała Archanioła, a transmitowanej przez TV Polonia.

Czytaj więcej
9 - 16.09
2008 r.

XVI ŚWIATOWE FORUM MEDIÓW POLONIJNYCH

Tarnów – Małopolska

Zaproszenie do udziału w XVI Forum przyjęło 150 dziennikarzy z: Argentyny, Austrii, Białorusi, Czech, Finlandii, Francji, Grecji, Holandii, Kanady, Libanu, Litwy, Łotwy, Macedonii, Mołdawii, Niemiec, Rosji, Rumunii, Serbii, Szwecji, Szwajcarii, Ukrainy, USA, a także z Polski.

Czytaj więcej
7 - 14.09
2009 r.

XVII ŚWIATOWE FORUM MEDIÓW POLONIJNYCH

Tarnów – Śląsk

7 września 2009 r., w auli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie rozpoczęła się konferencja prasowa prezydenta Tarnowa – Ryszarda Ścigały. Następnie Stanisław Lis rozpoczął konferencję Biura Organizacyjnego Forum. Podsumował również 10. lecie Małopolskiego Forum Współpracy z Polonią, które działa nieprzerwanie od 1999 r. Wieczorem dziennikarze odwiedzili Smęgorzów, w którym spotkali się z władzami samorządowymi gminy Dąbrowa Tarnowska a także fundatorką sali gimnastycznej Stefanią Dulębą z Kanady.

Czytaj więcej
8 - 15.09
2010 r.

XVIII ŚWIATOWE FORUM MEDIÓW POLONIJNYCH

Tarnów – Poznań-Wielkopolska

8 września 2010 r. po Konferencji Biura Organizacyjnego XVIII ŚFMP i konferencji prezydenta Tarnowa Ryszarda Ścigały dziennikarze polonijni pojechali do Zielonego Parku Przemysłowego w Wojniczu, gdzie zwiedzili firmy: Solid Parkiet, Legbud Gargula oraz M&R Painting. Gminę Wojnicz zaprezentowano uczestnikom Forum w Publicznym Gimnazjum im. św. Kingi w Wojniczu. Wieczorem wystąpił dziennikarski kabaret „dEFEKT”.

Czytaj więcej
8 - 12.09
2011 r.

XIX ŚWIATOWE FORUM MEDIÓW POLONIJNYCH

Tarnów – Szczecin – Zachodniopomorskie

5 września 2011 r. w Tarnowie odbyła się konferencja prasowa prezydenta miasta Tarnowa – Ryszarda Ścigały. 6 września 2011 r. zetknęły się dwa duże wydarzenia – XIX Światowe Forum Mediów Polonijnych Tarnów – Szczecin – Zachodniopomorskie 2011 oraz Europejskie Forum Kultury „Skrawki wspólnego nieba”. Dziennikarze polonijni wspólnie z uczestnikami Europejskiego Forum Kultury „Skrawki Wspólnego Nieba” uczestniczyli w Happeningu Edukacyjno-Animacyjnym „Świadomość kulturalna i gust estetyczny jako kreacja kompetencji kulturowych za pośrednictwem mediów”.

Czytaj więcej
10 - 17.09
2012 r.

XX ŚWIATOWE FORUM MEDIÓW POLONIJNYCH

Tarnów – Kraków – Rzeszów – Warszawa

10 września 2012 r. Stałym punktem programu była konferencja prasowa prezydenta Tarnowa – Ryszarda Ścigały, który przedstawił miasto jako aktywne i pomnażające bogactwa. Następnie dziennikarze polonijni udali się do Ośrodka Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Regionalnego Centrum Polonii w Brniu (gmina Olesno).

11 września 2012 r. Inauguracja XX Światowego Forum Mediów Polonijnych w Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego z udziałem Marii Pańczyk – Poździej, wicemarszałek Senatu RP. Popołudniu miała miejsce ogólnopolska konferencja nt. ”Ochrona środowiska – mądre korzystanie z zasobów przyrody. Wzory małopolskie, krajowe, światowe”. Wieczorem w Dworku Modrzewiowym Hotelu Cristal Park w Tarnowie odbyły się uroczystości jubileuszowe 20 lecia Światowego Forum Mediów Polonijnych.

Czytaj więcej