Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

USKRZYDLENI za 2012 rok

KATEGORIA: KULTURA

MUZEUM REGIONALNE W DĘBICY

W 1960 roku nowo powstałe Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Dębicy (obecnie Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Dębickiej) wystąpiło do lokalnych władz z inicjatywą utworzenia w Dębicy regionalnego muzeum. Dopiero na początku 2003 roku ówczesny burmistrz Edward Brzostowski doprowadził do realizacji tego postulatu. Organizację muzeum powierzono Januszowi Ożogowi, który został jego pierwszym dyrektorem. Na siedzibę instytucji przeznaczono budynek z końca XIX wieku po byłych koszarach kawalerii. Pierwsze zbiory muzeum pochodziły z Izby Regionalnej TPZD, zakładowych Sali Tradycji niektórych dębickich firm oraz od osób prywatnych. W 2007 roku dyrektor Ożóg odszedł na emeryturę. Nowym dyrektorem został Jacek Dymitrowski. Wówczas też w związku z akcją rewitalizacji terenów byłej jednostki wojskowej muzeum wzbogaciło się o dwa sąsiednie budynku. Jeden z nich został przeznaczony na stałą wystawę dotyczącą historii dębickiego garnizonu wojskowego, drugi zaś na archiwum i bibliotekę muzealną.

Obecnie muzeum posiada następujące działy: archeologiczny, etnograficzny, historyczny, sztuki i wojskowy. Oprócz tego prowadzi wystawy czasowe, tematyczne związane z terenami obecnych powiatów: dębickiego i ropczycko-sędziszowskiego, lekcje muzealne oraz warsztaty dotyczące historii kultury i sztuki. Dysponuje także nowo utworzoną biblioteką oraz własną salką projekcyjną. Do chwili obecnej w muzeum znajduje się sześć stałych wystaw ukazujących historię miasta i okolic od czasów najdawniejszych do 1994 roku. Muzeum posiada „Stare Kino”, gdzie można obejrzeć filmy dokumentalne dotyczące historii miasta i okolic, jak również spotkać się z interesującymi osobami podczas ich prelekcji. Na terenach Muzeum Regionalnego „pod chmurką” znajduje się interesująca kolekcja militariów, jak również zbiór wozów strażackich od końca XIX do połowy XX wieku.

Muzeum organizuje także wystawy czasowe, najczęściej związane z terenami naszego powiatu oraz jego mieszkańców. W okresie od 2003 do 2011 roku zorganizowano ich ponad pięćdziesiąt. Poza tym muzeum prowadzi działalność wydawniczą. W okresie ostatnich czterech lat muzeum wydało 16 pozycji książkowych z serii: „Biblioteka Dębickich Gryfów”, „Dębickie Źródło Historyczne” i katalogi wystawowe.

 

KATEGORIA: KULTURA

ZBIGNIEW KŁOPOCKI, aktor Tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego

W 2012 r. Zbigniew Kłopocki obchodził czterdziestolecie pracy artystycznej w tarnowskim

Przybytku Melpomeny. W Tarnowskim Teatrze zagrał ok. 140 ról teatralnych. Aktor pochodzi z Inowrocławia, do dnia dzisiejszego mieszka w Tarnowie. Podczas II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej. Za działalność w Polskim Państwie Podziemnym został po wojnie awansowany do stopnia porucznika. Mimo, że ukończył Wyższą Szkołę Ekonomiczną we Wrocławiu, nie dane mu było pracować zbyt długo jako ekonomista. Właśnie we Wrocławiu zaczął współpracować z teatrem amatorskim, później razem z bratem dostał się do Estrady Wrocławskiej. W grudniu 1956 r. zadebiutował w teatrze w Gnieźnie, gdzie po zdaniu egzaminu państwowego został aktorem zawodowym.

Grał również w teatrach w Opolu, Częstochowie, Bielsku Białej oraz Teatrze Polskim we Wrocławiu i Teatrze Ludowym w Krakowie. Za namową Ryszarda Smożewskiego trafił w 1972 r. do Tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego, gdzie Smożewski dopiero co objął funkcję dyrektora. W teatrze w Tarnowie Zbigniew Kłopocki zadebiutował jako Jakub

Szela w sztuce „Turoń” Stefana Żeromskiego. Później grał m.in. w „Przepraszam, czy tu biją” M. Piwowskiego, w reżyserii R. Smożewskiego, „Czekając na Godota”, „Hamlecie”, „Łgarzu” w reżyserii Giovanniego Pampiglione, „Betlejem Polskim”, „Antygonie”, „Weselu”, „Pieszo”, „Moralności Pani Dulskiej”.

W latach siedemdziesiątych minionego stulecia pełnił przez trzy lata funkcję zastępcy dyrektora Tarnowskiego Teatru. Zagrał również w polskim filmie m.in. w „Oku proroka” oraz „Moim Nikiforze” a także w Teatrze Telewizji. Będąc na emeryturze, nie zerwał ze sceną, od czasu do czasu przyjmował różne teatralne role.

 

KATEGORIA: SAMORZĄD TERYTORIALNY

STANISŁAW SORYS – członek zarządu Województwa Małopolskiego

Jego działalność zawodowa jak również społeczna związana jest od wielu lat głównie z powiatem tarnowskim. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Administracji i Zarządzania w Przemyślu, na Wydziale Administracyjno-Prawnym w Rzeszowie.

29 maja 2009 roku obronił pracę doktorską, napisaną pod kierunkiem ks. prof. UKSW dr. hab. Henryka Stawniaka, na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych i uchwałą Rady Naukowej Uniwersytetu z 1 czerwca 2009 roku został mu nadany tytuł doktora nauk humanistycznych w dziedzinie socjologii. Tematem pracy doktorskiej „Pozycja ustrojowa wójta w III Rzeczpospolitej Polskiej. Studium analityczne na przykładzie wybranych gmin Małopolski” jest aktualna sytuacja wójta, jego uprawnienia i możliwości działania dla dobra społeczności lokalnej ze szczególnym uwzględnieniem niezbędnych uregulowań prawnych wielu nieprawidłowości i utrudnień stających na drodze właściwego sprawowania urzędu wójta. Przez kilka lat prowadził własną firmę przewozową. W latach 2004-2008 był radnym gminy Pleśna oraz członkiem Komisji Oświaty, Kultury i Sportu. W okresie od 1998 do 2002 sprawował funkcję radnego powiatu tarnowskiego i w ramach swoich obowiązków zajmował się głownie problematyką bezpieczeństwa publicznego. Od listopada 2002 r. do grudnia 2006 r. sprawował funkcję wójta gminy Pleśna.

W latach 2004-2007 aktywnie działał w Lokalnej Grupie Działania Dunajec – Biała, piastując stanowisko wiceprezesa (stowarzyszenie powstało w ramach Pilotażowego Programu LEADER+ i jest odpowiedzialne za promocję unikalnych walorów przyrodniczych oraz kulturowych Pogórza Rożnowsko-Ciężkowickiego, a także działa na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców tego regionu).

Od kwietnia do grudnia 2007 r. pracował na stanowisku zastępcy dyrektora Departamentu

Środowiska i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie. W ramach swoich obowiązków między innymi współtworzył projekt „Karpaty” (działanie na rzecz aktywizacji gospodarczej mieszkańców Karpat oraz promocja dziedzictwa kulturowego tego regionu), współpracował z grupami producenckimi oraz był odpowiedzialny za listę produktów tradycyjnych Małopolski.

28 grudnia 2007 r. został powołany na stanowisko wicewojewody małopolskiego, był odpowiedzialny za kwestie dotyczące rolnictwa, sprawował nadzór nad Wydziałem Organizacji i Kontroli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Jego działalność polityczna jest związana z Polskim Stronnictwem Ludowym. W czerwcu

2010 r. został wybrany wiceprezesem zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

 

KATEGORIA: MEDIA

HALINA GODECKA – prezes zarządu Fundacji Akademia Mediów, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Polskich Dziennikarzy, Pisarzy i Artystów

Halina Godecka absolwentka etnografii Uniwersytetu Jagiellońskiego, politologii z dziennikarstwem Uniwersytetu Śląskiego oraz dyplomacji kulturalnej Collegium Civitas. Redaktor naczelny jednej z pierwszych telewizji lokalnych w Polsce, Warszawskiej Telewizji Kablowej Porion w Warszawie. Od kilku lat ponownie zamieszkała w Katowicach. Prezes zarządu Fundacji Akademia Mediów i prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Polskich Dziennikarzy Pisarzy i Artystów w Malme w Szwecji. Od wielu lat Halina Godecka jest wykładowcą na kolejnych edycjach Ogólnopolskiej Konferencji Liderów Kultury organizowanej przez Tarnowską Fundację Kultury. Od blisko 20 lat pisze dla prasy polonijnej, a wszystko zaczęło się od Tygodnika Polskiego w Australii. Pomysłodawczyni i koordynator kulturalnych projektów unijnych w Polsce i poza jej granicami. Pociąga ją odkrywanie świata i poznawanie ludzi.

Pisze opowiadania. Niedawno odkryła u siebie umiejętności twórcze i w wolnych chwilach

oprawia w broszki, kamee. Ani w zimie, ani latem nie oprze się gałce lodów, dobrej prozie i dalekiej podróży.

KATEGORIA: SAMORZĄD TERYTORIALNY

TERESA KUBAS-HUL – Przewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego

Jest absolwentką ekonomii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Studiowała również bankowość, zarządzanie i marketing na State University of New York w USA. Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego III i IV kadencji. W obecnej kadencji przewodnicząca Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Przewodnicząca Komisji Głównej. Członek Komisji: Budżetu, Mienia i Finansów oraz Współpracy z Zagranicą, Turystyki i Promocji. W Sejmiku członek Klubu Radnych Platforma Obywatelska. Wiceprzewodnicząca Konwentu Przewodniczących Sejmików Województw RP. W latach 2006 - 2010 wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa. Wcześniej, od 1995 do 2008 roku pracowała w Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego - m.in. jako pełnomocnik

zarządu ds. współpracy z samorządami oraz dyrektor ds. współpracy i innowacji. W latach 2000-2002 była zastępcą dyrektora Podkarpackiego Oddziału ARiMR, a w latach 1998-2004 - członkiem zarządu Fundacji Programów Pomocowych dla Rolnictwa FAPA, wcześniej m.in. w Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz zarządzie wojewódzkim

Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Od 17 lat bierze udział w tworzeniu i zarządzaniu programami pomocowymi UE (RPAO PROGRAMU PHARE STRUDER, RRAPID, STRUDER 2, PHARE, SAPARD, Fundusze strukturalne 2004-2006, 2007-2013). Była również doradcą wojewody podkarpackiego ds. Funduszy Unijnych. Autorka i realizatorka

wielu projektów współfinansowanych ze środków UE, np.: Podkarpacki Park Naukowo-

-Technologiczny, Partnerstwo na rzecz aktywizacji lokalnej. Od 2008 r. jest również nauczycielem akademickim w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie, gdzie prowadzi zajęcia nt. funduszy strukturalnych oraz przygotowania i systemu finansowania projektów UE. Została doceniona za swoją działalność akademicką zdobywając tytuł „Super Wykładowcy 2012”.

 

KATEGORIA: MEDIA

GŁOSICIEL” – zakliczyńskie, samorządowe czasopismo

„Głosiciel” - kontynuuje tradycję „głosicieli” - gońców (woźnych) gminnych, obwieszczających w Zakliczynie wieści z magistratu. W międzywojniu był to Stanisław Ściborowicz, który chodząc od domu do domu anonsował swoją obecność za pomocą sygnałówki, po wojnie zastąpił go Stanisław Podraza z werblem. Pierwszy numer Głosiciela

- Miesięcznika Miasta i Gminy Zakliczyn – ukazał się przed dwudziestoma laty - w maju 1993 r. - z inspiracji ówczesnego wójta gminy Zakliczyn śp. Stanisława Chrobaka, senatora Ziemi Tarnowskiej oraz dyrektora Gminnego Centrum Kultury i Turystyki Marka Niemca. W początkowym okresie wydawcą miesięcznika było Centrum, a zespół redakcyjny stanowili: Marek Niemiec, Andrzej Jacek Bronikowski i Krzysztof Głomb. Druk 8-stronicowego czarno-białego biuletynu w nakładzie 500 egz. odbywał się w Małej Poligrafii Redemptorystów w Tuchowie. Cena pierwszego numeru wynosiła 5.000 zł. Takie były początki... W latach 1994/95 następuje krótki mariaż „Głosiciela” z „Naszą gazetą” redaktora Zdzisława Sroki, współtwórcy Polskiego Stowarzyszenia Prasy Lokalnej. Projekt (ambitny zresztą) stworzenia tytułu prasy lokalnej obejmującego co najmniej kilka gmin upada. W lipcu 1995 pismo powraca do źródeł, wydawcą jest zarząd gminy, a redakcję stanowią Marek Niemiec i Czesław Łopatka – rok później duet ten wspierają Leszek Golba

i Krzysztof Chmielowski. W następnym roku decyzją Rady Gminy powołana została Społeczna Rada Programowa, w jej składzie: Agata Nadolnik, Matylda Nowak, Anna Flakowicz, Krzysztof Chmielowski i Antoni Migdał. Do lipca 1997 roku redaktorem naczelnym jest Marek Niemiec. W lipcu 1997 roku Marek Niemiec rezygnuje z funkcji redaktora naczelnego, a zastępuje go Krzysztof Chmielowski. Pismo rozwija się powiększając objętość i pozyskując nowych współpracowników, m.in.: Annę i Andrzeja Szczepańskich, Helenę Lasotę. W maju 1999 wydawcą Głosiciela zostaje Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Zakliczyn, prezes SPiRG - Kazimierz Dudzik obejmuje funkcję redaktora naczelnego. Zmienia się ramówka i rozpoczyna współpraca z Radiem Kraków.

Od 9 października 2006 r. miesięcznik redaguje ponownie twórca pisma w roku 1993 – Marek Niemiec, który kontynuuje w ogólnym rysie pracę K. Chmielowskiego, ale „Głosiciel” zmienia odczuwalnie formułę merytoryczną. Po wyborach samorządowych 2010 roku, zgodnie z wolą nowego burmistrza Jerzego Soski, wydawcą Głosiciela zostaje

utworzone w miejsce RCTiDK Zakliczyńskie Centrum Kultury. Dyrektor ZCK Kazimierz Dudzik wraz z red. nacz. Markiem Niemcem zmieniają w sposób zdecydowany wizerunek pisma, które mocno zakorzeniło się na lokalnym rynku.

KATEGORIA: ROZWÓJ I PROMOCJA REGIONU

URSZULA AUGUSTYN – polityk, posłanka Sejmu RP, dziennikarka

Jest absolwentką filologii polskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Przez 15 lat pracowała jako nauczycielka w szkołach podstawowych. Z zawodu dziennikarka, z zamiłowania polityk bardzo aktywnie działa na rzecz rozwoju i promocji Tarnowa jak i Małopolski. W 2005 roku kandydowała do Sejmu z ramienia Platformy Obywatelskiej i została wybrana na posła V kadencji, w kolejnych wyborach, które odbyły się w 2007 została wybrana po raz drugi na posłankę. Dzięki ciężkiej pracy bez problemów uzyskała w 2011 roku reelekcję na kolejną kadencję w sejmie. Jest przewodnicząca Platformy Obywatelskiej RP w powiecie tarnowskim grodzkim oraz wiceprzewodnicząca zarządu PO RP Regionu Małopolskiego. Aktualnie pracuje jako zastępca przewodniczącego w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Ponadto jest członkiem Rady Fundacji Rozwoju Systemów Edukacji. Czynnie działa w sejmie uczestnicząc w posiedzeniach, głosując oraz wyrażając swoje zdanie w ważnych sprawach. Jako dziennikarka współpracowała z „Gościem Niedzielnym”, Radiem Plus Tarnów oraz z katolickim portalem OPOKA, w którym tworzyła polską wersję Radia Watykan. Jest członkinią zarządu Katolickiego Centrum Edukacji Młodzieży „KANA” w Tarnowie. Jako kobieta aktywna, a jednocześnie mężatka i matka dwójki dzieci znajduje czas na udowadnianie, że polityk może być pracowity, kompetentny jak również skromny. Dodatkowo jest zakochana w Tarnowie, zapewne dlatego z taką łatwością i przekonaniem promuje swoje ukochane miasto.

Sama o sobie mówi: „Jestem optymistką. Szukam w ludziach i dokoła siebie pozytywów.

Jeśli naprawdę się chce, nie jest to trudne i zdecydowanie ułatwia życie. Na przekór krytykantom pragnę udowodnić, że politykę można uprawiać z klasą; że politycy to także ludzie pracowici, kompetentni, skromni – normalni. W 2011 roku Minister Spraw Wewnętrznych nadał Urszuli wyróżnienie w postaci srebrnej odznaki Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej.

 

KATEGORIA: ORGANIZACJE POZARZĄDOWE

TARNOWSKIE WODNE OCHOTNICZE POGOTOWIE RATUNKOWE

Tarnowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkoweobchodziło w 2012 r. jubileusz 50- lecia działalności. Przypomnijmy krótko historię tarnowskich ratowników wodnych. Otóż po wydaniu w dniu 11 kwietnia 1962 r. przez Główny Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki, zarządzenia w sprawie powołania organizacji pod nazwą Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, grupa tarnowskich ratowników na czele z Lesławem Lewickim
i Leszkiem Tokarskim pod egidą Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki
w Tarnowie oraz Powiatowego Komitetu Upowszechniania Pływania, powołała pierwszą w województwie krakowskim Powiatową Komendę WOPR. Członkami założycielami byli: Tadeusz Michalski, Andrzej Czajewski, Ryszard Gabik, Lesław Lewicki, Leszek Tokarski, Edward Schab, Tadeusz Buba, Zbigniew Dudek, Zbigniew Woźny, Władysław Zawirski, Zygmunt Kalafarski, Eugeniusz Dzikowski, Antoni Kołodziej, Jacek Nawrocki, Andrzej Stasiaczek, Ryszard Sysło i Mieczysław Bajorek. Tarnowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe liczy obecnie ok.1000 członków. Wśród nich aktywnych zawodowo jest 382 ratowników wodnych. W Polsce organizacja liczy 60.000 członków.

Tarnowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe podpisało z PSP Tarnów w 2008 r. porozumienie o współpracy podczas klęsk żywiołowych. Dwa lata później tarnowscy ratownicy wodni brali udział w akcjach przeciwpowodziowych. Od dwóch lat Tarnowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe współpracuje z Policją Państwową przy organizacji przedwakacyjnego pikniku dla dzieci i młodzieży „Bezpieczne wakacje”. Corocznie tarnowscy ratownicy wodni obecni są w porze letniej na pływalniach, zalewach,

rzekach w powiecie tarnowskim, a także w rejonach Dębicy, Szczucina, Radgoszczy, Chotowej. Tarnowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe organizuje corocznie w pływalni Tarnowskiego Ośrodka Sportów i Rekreacji w Tarnowie Mościcach Otwarty Memoriał Pływacki – Sztafetę Pamięci - dla uczczenia 26 lat, 5 miesięcy i 16 dni Pontyfikatu Jana Pawła II w kolejne rocznice śmierci Ojca Świętego. Nową formą działalności Tarnowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego jest organizacja wieczorów literackich. Zaczęto od spotkania grupy poetyckiej „Obserwatorium” poświęconego twórczości literackiej gen. Wieniawy - Długoszowskiego i wierszom tarnowskich poetów. Pracami Tarnowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego kieruje zarząd na czele z jego prezesem – Jerzym Kacerem, wieloletnim nauczycielem wychowania fizycznego, sportowca i ratownika wodnego od 1965 r.
W pracach zarządu Tarnowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego uczestniczą również: wiceprezes ds. organizacyjnych Rafał Karabinowski, główny profilaktyk - Jerzy Niklas, sekretarz tarnowskiego WOPR Łukasz Karaś, skarbnik - Krzysztof Tyrka, a także Piotr Skoczylas jako członek zarządu. Natomiast naczelnikiem grupy działań kryzysowych, ratowania ofiar powodzi i innych klęsk żywiołowych we współdziałaniu
z Państwową Strażą Pożarną i Policją Państwową ze strony tarnowskiego WOPR jest Kazimierz Kacer.

 

KATEGORIA: ORGANIZACJE POZARZĄDOWE

SAMARYTAŃSKIE TOWARZYSTWO IM. JANA PAWŁA II W ZAKLICZYNIE

Zostało zarejestrowane 4 lutego 1993 r. w Sądzie Okręgowym w Tarnowie. Głównymi inicjatorami powstania organizacji były osoby, które utworzyły Komitet Założycielski w składzie: Ściborowicz Stefan, Nosek Tadeusz, Kuczyński Ryszard, Żabiński Bogdan Jacek, Ramian Helena, Chrobak Stanisław, Ciepierski Stanisław, Lejko Janina, Zalasińska Maria, Zgórniak Hanna, Nowak Matylda, Pawłowska Helena, Boczek Gertruda, Biel Teresa, Majewski Aleksander Leszek, Łącki Janusz, Grochola Janina.

Obecnie organizacja liczy 85 osób. Prezesem stowarzyszenia nieprzerwanie od 1997 r. jest Józef Gwiżdż (17 rok pracy społecznej). Główną ideą Towarzystwa jest niesienie samarytańskiej pomocy. Towarzystwo tę ideę realizuje m.in. poprzez prowadzenie od 18 lat domu pomocy społecznej dla 50 przewlekle, somatycznie chorych, prowadzenie nieodpłatnej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, pomoc dzieciom potrzebującym, finansując im dożywianie w stołówkach szkolnych. Samarytańskie Towarzystwo współtworzy związek stowarzyszeń Samarytańską Federację Organizacji Pozarządowych,

który należy do struktur Samaritan International (SAM.I) z siedzibą w Kolonii (Niemcy).

Towarzystwo od 8 lat jest głównym organizatorem międzypokoleniowej imprezy integracyjnej o nazwie „Złota Klamra”, w roku 2012 impreza została uznana przez SAM.I. jako polski produkt warty naśladowania. Towarzystwo na swoim koncie ma wiele wyróżnień m.in. w konkursie o nagrodę specjalną Ministra Pracy i Polityki Społecznej Towarzystwo zostało wyróżnione w 1995 i 1998 listem gratulacyjnym przez ministrów; Andrzeja Bączkowskiego i Longina Komołowskiego. W 2000 r. Samarytańskie Towarzystwo było półfinalistą drugiej edycji konkursu na najlepszą inicjatywę obywatelską

Pro Publiko Bono ogłoszoną przez prezesa Rady Ministrów. Dyplom został podpisany przez Jana Nowaka Jeziorańskiego honorowego przewodniczącego Kapituły. W 2005 r. Towarzystwo zostało nagrodzone w konkursie marszałka województwa małopolskiego „Kryształy Soli” w kategorii Polityka Społeczna jako najlepsza organizacja prowadząca działalność pożytku publicznego.

 

KATEGORIA: FIRMY KREDUJĄCE ROZWÓJ MAŁOPOLSKI I PODKARPACIA

ANTONI DUŹ – prezes zarządu Spółdzielni Rzemieślniczej Wielobranżowej w Tarnowie

Spółdzielnia Rzemieślnicza Wielobranżowa w Tarnowie, obchodząca w 2013 r. jubileusz sześćdziesięciolecia działalności stawia na rozwój regionalny, nowoczesne technologie, promocję przedsiębiorczości, partnerstwo oraz rzetelność. Podejmuje wspólne przedsięwzięcia głównie w budownictwie. Spółdzielnia może poszczycić się m.in. takimi inwestycjami jak na przykład Centrum Natolin – Warszawa, bloki mieszkalne dla tarnowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, spółdzielni tarnowskich - ”Jaskółki” i „Śnieżki”. Przedsiębiorcy z tarnowskiej Spółdzielni Rzemieślniczej Wielobranżowej realizują termomodernizację budynków mieszkalnych, wielorodzinnych w całym kraju, ostatnio przeprowadzili kompleksową termomodernizację budynków wielorodzinnych dla Grodzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Nowym Sączu.

Rzemieślnicy spółdzielni sprostali wielu ważnym zadaniom inwestycyjnym. Wyremontowano wiele obiektów użyteczności publicznej, szkół, przedszkoli, żłobków, szpitali, obiektów zabytkowych. Spółdzielnia Rzemieślnicza Wielobranżowa w Tarnowie

udziela pomocy technicznej i prawnej swoim członkom, a także przekazuje doświadczenia młodemu pokoleniu rzemieślników. Dobra sytuacja finansowa spółdzielni, specjalizujące się w różnych branżach zakłady rzemieślnicze stwarzają spółdzielni możliwości realizacji dużych zadań inwestycyjnych w generalnym wykonawstwie. Obecnie Spółdzielnia Rzemieślnicza Wielobranżowa w Tarnowie zrzesza ponad 100 członków różnych branż.

Obecnie pracami spółdzielni kieruje zarząd w składzie: Antoni Duź, prezes zarządu, Jerzy Klich, wiceprezes zarządu, dyrektor oraz Stanisław Wzorek, członek zarządu. Antoni Duź, doświadczony przedsiębiorca budowlany został członkiem spółdzielni 23 grudnia 1980 r. W tym też roku założył własną firmę – Zakład Remontowo Budowlany specjalizujący się w remontach i budowie budynków użyteczności publicznej, szkół, osiedli, przedszkoli.

W 1987 r. Antoni Duź został wybrany na wiceprezesa zarządu spółdzielni, a od 1998 r. kieruje nieprzerwanie pracami Spółdzielni Rzemieślniczej Wielobranżowej.

Ten doskonały menedżer, organizator i promotor nowoczesnych technologii dał się poznać również jako mecenas kultury. Jego działalności przyświeca motto: „Pieniądze przychodzą do tego, kto rozumie proste prawa rządzące ich pozyskiwaniem”.

 

 

KATEGORIA: FIRMY KREUJĄCE ROZWÓJ MAŁOPOLSKI I PODKARPACIA

lek. med. MARCIN KUTA – dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie

Ukończył Akademię Medyczną w Krakowie, na której uzyskał specjalizację z chorób wewnętrznych oraz z organizacji ochrony zdrowia. Dodatkowo ukończył podyplomowe studia z zakresu ekonomiki zdrowia na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Wyższej Szkole Ubezpieczeń i Bankowości w Warszawie, kierunek

– Zarządzanie Funduszami Ubezpieczeń Zdrowotnych, a także liczne kursy i szkolenia z zakresu zarządzania w tym m.in. cykl szkoleń zagranicznych w ramach programu Banku Światowego i amerykańskiej fundacji „Projekt Hope”.

W latach 1995-1998 pełnił funkcję lekarza wojewódzkiego i dyrektora Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie. Ponadto w 1998 r. był pełnomocnikiem wojewody małopolskiego ds. przekształceń jednostek ochrony zdrowia w województwie tarnowskim,

a następnie współtworzył system ubezpieczeniowy, będąc w latach 1999-2002 dyrektorem ds. medycznych i członkiem zarządu Małopolskiej Regionalnej Kasy Chorych w Krakowie. W 2002 r. był członkiem Małopolskiej Rady Zdrowia Publicznego. W 2003 r. naczelny lekarz a od stycznia 2004 r. dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. E. Szczeklika w Tarnowie. W latach 2005–2008 był członkiem zarządu Stowarzyszenia Szpitali Małopolski a od 2008 do kwietnia 2012 r. był prezesem. W latach 2004–2007 członek Rady Nadzorczej Izby Lecznictwa Polskiego. Radny IV kadencji Sejmiku Województwa Małopolskiego, aktywnie biorący udział w pracach Komisji Zdrowia jako jej wiceprzewodniczący. Ma wiele dokonań w zakresie zarządzania, m.in.: zainicjowanie współpracy pomiędzy szpitalami Tarnowa a szpitalami w Besancone we Francji, wprowadzenie rachunku kosztów w jednostkach ochrony zdrowia województwa tarnowskiego, współudział w organizowaniu instytucji ubezpieczenia zdrowotnego w Małopolsce a przede wszystkim był jednym z inicjatorów wprowadzenia systemu interwencyjnego leczenia chorych z zawałami serca (2001) – programu, który był pionierski nie tylko w skali ogólnopolskiej ale zdobył uznanie uczonych na świecie. W 2012 roku został laureatem tytułu Menedżer Rynku Zdrowia 2012.

 

KATEGORIA: PROMOCJA POLSKI W EUROPIE I ŚWIECIE

KRZYSZTOF GŁOMB – założyciel i prezes zarządu Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”

Mentalnie podróżnik, społecznie zmieniacz świata, zawodowo – nowator, choć dzisiaj pewnie mało kto już tego określenia używa. W 1998 roku założył w Tarnowie Stowarzyszenie „Miasta w Internecie”, którego jest prezesem.

Stowarzyszenie działa w skali całego kraju, ale siedzibą władz cały czas pozostaje Tarnów.

Na polu europejskim działa jako ekspert w zakresie integracji cyfrowej i administracji elektronicznej. Aktywnie działa na rzecz europejskich inicjatyw badawczych i proinnowacyjnych. W latach 2002 –2003 był polskim ekspertem w Komitecie Information Society Technologies (ISTC) w Brukseli delegowanym do prac przez Komitet Badań Naukowych. Był również polskim ekspertem w eGovernment i eInclusion Sub-Group działających w ramach i2010 High Level Group. Od maja 2004 r. pełnił funkcję wiceprezydenta European Local Authorities’ Telematic Network (ELANET), a od kwietnia 2007 r. – do końca 2008 roku pełnił funkcję co-prezydenta tej europejskiej organizacji.

Był jurorem Europejskiej Nagrody e-Integracji przyznawanej przez Komisję Europejską. Sprawuje również różne funkcje. Już 4 kadencje jest członkiem Rady Informatyzacji przy Ministrze Administracji i Cyfryzacji, a od 2010 roku członkiem Komisji Ekspertów ds. Osób Starszych Rzecznika Praw Obywatelskich. Od niedawna kieruje Radą Północno-Wschodniego Klastra Edukacji Cyfrowej w Suwałkach. Od 1997 r. pełni funkcję dyrektora programowego Konferencji „Miasta w Internecie”, której pierwsze 3 edycje miały miejsce w Tarnowie. W Polsce zainicjował i kieruje od 2010 roku inicjatywą POLSKA CYFROWA

RÓWNYCH SZANS, zaakceptowaną przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji jako najważniejszy w skali kraju projekt przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu pokolenia 50+. W 2011 roku zaproponował stworzenie w Tarnowie ogólnopolskiego Centrum Edukacji i Kreacji Cyfrowej FABRYKA PRZYSZŁOŚCI i aktywnie działa na rzecz realizacji tej idei. Zdobył wiele nagród i wyróżnień, m.in. „Kryształową Brukselkę”, nagrody ministra nauki i informatyzacji za szczególne osiągnięcia w dziedzinie realizacji innowacyjnych projektów europejskich oraz nagrody im. Marka Cara.