Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu

SAP Rada Główna

 AKTUALNOŚCI PUBLIKACJE CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA STRONA INTERNETOWA STOWARZYSZENIA       

 

Bożena Filipowicz-Kukulska redaktor naczelny gazety Kurier PEGAZA, Członek T.O. SAP i Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej

rozmawia ze

Stanisławem Lisem  Wiceprezesem Rady Głównej SAP,

w wywiadzie dotyczącym wyzwań, jakie niesie rok 2025 zarówno dla Stowarzyszenia Autorów Polskich jak i przedsiębiorczości w obszarach Przemysłów Kreatywnych.

 

Buduj zegary zamiast biernie odczytywać czas,

 

 

a w życiowej codzienności naucz się odróżniać, to co chcesz osiągnąć od tego, co konieczne…”.

 

 

 

PYTANIE 1

 

B FK:  Rozpoczął się nowy 2025 rok. Jaki to będzie rok dla Ciebie Hektorze, Twoich firm i Stowarzyszenia Autorów Polskich?

 

SL:  Dokładnie 29 stycznia 2025 roku rozpoczął się NOWY ROK CHIŃSKI, który zgodnie z kalendarzem księżycowym jest ROKIEM WĘŻA w azjatyckim zodiaku. Dla mnie, jako skorpiona niesie to przesłanie abym w roku 2025 w swojej działalności kierował się następująca maksymą:Buduj zegary zamiast biernie odczytywać czas, a w życiowej codzienności naucz się odróżniać, to co chcesz osiągnąć od tego, co konieczne…”.

Jest to bardzo obiecująca prognoza w wymiarze zarówno prywatnym, jak i działalności publicznej oraz biznesowej. Dla moich firm winien to być rok przełomowy, bo od totalnego kryzysu, jaki wywołała pandemia Covid 19 zarówno w gospodarce, jak i prywatnych biznesach nie było kolorowo. Mamy jednak nową ofertę handlową, budujemy zbilansowany portfel projektów i jesteśmy otwarci na wyzwania Gospodarki 4.0., a szczególnie możliwości chmury obliczeniowej, internetu wszechrzeczy, czy sztucznej inteligencji... . Stwarza to dobre warunki, aby moje firmy były otwarte na innowacje, a przede wszystkim bilansowały się ekonomicznie. A jak są pieniądze, to jest również wysoki poziom optymizmu. Wprawdzie, jak mówi Oscar Wilde „Pieniądze może i szczęścia nie dają, …”, ale ja uważam, że lepiej je mieć...  Tego będę się trzymał prowadząc swoje biznesy w 2025 roku.

A co w Stowarzyszeniu Autorów Polskich? Nie chcę się wypowiadać w imieniu całej Rady Głównej SAP, ale uważam, że rok 2025 tworzy po raz pierwszy, od dłuższego okresu czasu interesujące warunki do budowania zaplecza ekonomicznego dla przedsięwzięć artystycznych, w tym również wydawniczych. Przemysły Kreatywne, to przecież 3,1% Światowego PKB, generują przychody przekraczające 2 biliony USD i zapewniają prawie 50 milionów miejsc pracy. Podobna sytuacja jest w Polsce, gdzie Przemysły Kreatywne w 2023 roku wypracowały wartość dodaną w wysokości ponad 82 miliardów PLN, co stanowi 3,58% PKB Polski. Członkowie SAP, to w większości ludzie przedsiębiorczy, otwarci na nowości – powinni, zatem włączyć się aktywnie w te obszary Przemysłów Kreatywnych, które są na styku z działalnością twórczą w dziedzinie poezji, literatury i tam pozyskiwać kapitał ekonomiczny na finansowanie swojej działalności pisarskiej, edukacyjnej, wydawniczej i popularyzatorskiej… . Są wreszcie Fundusze Pomocowe UE 2021-2027, Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), Programy Wspólnotowe UE 21-27, jak Kreatywna Europa, czy Horyzonty Europy… .
Są Anioły Biznesu, sponsorzy i mecenasi kultury… . Kapitał czeka, potrzebne są tylko dobre pomysły oraz dynamiczna i efektywna działalność Członków SAP, aby osiągnąć indywidualny sukces lub poprzez wspólną aktywność zdyskontować ją, jako sukces całych Oddziałów Regionalnych SAP. Suma takich działań decydować będzie o marce, wizerunku i nowoczesności całego Stowarzyszenia Autorów Polskich. Jestem przekonany, że będzie to dobry rok dla SAP i dołożę wszelkich starań, aby funkcję lidera w zakresie otwartości programowej, innowacyjności i przedsiębiorczości ekonomicznej pełnił Tarnowski Oddział SAP.

PYTANIE 2

 

B FK: A Twoje ostatnie dokonania artystyczne? Czytałam właśnie Rapiał PASTISZ. Znakomity odbiór jego treści, mimo, że na razie kolportowany jest kanałami prywatnymi i za pośrednictwem Waszej strony korporacyjnej http://interakcja.com.pl/  w Folderze T.O. SAP.

 

SL: PASTISZ to moja opowieść o możliwych konsekwencjach dla USA, Świata, Europy i również Polski, wynikających z objęcia funkcji Prezydenta USA przez Pana Donalda Trump ‘a. Obywatele Chicago, Kalifornii i Nowego Jorku obrali go Królem, a on natychmiast ogłosił się Cesarzem Świata. Popierałem, popieram i chciałbym nadal popierać odważne wizje i działania Nowego Cesarza Świata, ale boje się o ich konsekwencje w przyszłości, które mogą być już nieodwracalne nawet w wymiarze całego Świata … .
Dotychczas otrzymałem dwie recenzje dotyczące tego Rapiału, które są opublikowane w Folderze SAP: od Pani Joanny Mularz i Pana Krzysztofa Juzyka – Członków T.O. SAP. Naprawdę warto je przeczytać i przemyśleć… .

Natomiast moja ostatnia publikacją jest 14 Tom Rapiałów „WESELE” w Krzeszowicach Magdaleny i Siddhant ‘a. Opisuje wesele mojej córki Magdaleny, które odbyło się 29 maja 2024 roku w Pałacu Zdrojowym w Krzeszowicach. WESELE, to mój 14 Tom Rapiałów, obejmuje 12 scen, poprzedzonych Prologiem i zakończonych Epilogiem. WESELE nawiązuje w pewien sposób do Wesela Bronowickiego Stanisława Wyspiańskiego.  W pewnym sensie jest nawet jego kontynuacją w warstwie „Osobistości z Zaświatów”... . Z Wesela Bronowickiego przybyli: WARCHOŁ, WIDMO, STAŃCZYK i HETMAN BRANICKI. Pojawiła się także PARA MŁODYCH: Jadwiga Mikołajczykówna i Lucjan Rydel. Ozdobą tej delegacji bronowickiej był sam Stanisław Wyspiański. Natomiast po stronie WESELA Krzeszowickiego pojawili się intelektualista i filozof Satipaṭṭhāna Sutta wraz z trzema Latarnikami i trzema Wędrowcami.  Z Indii wsparł Pana Młodego BÓG MITRA. Oba wesela: bronowickie i krzeszowickie puentował WERNYHORA – uosobienie XVIII wiecznego wędrowca i wieszcza kozackiego, którego występ zakończył się patriotycznym zaśpiewaniem Hymnu Narodowego przez wszystkich gości weselnych.

Nie będę sam recenzowała swojego dzieła, posłużę się słowami recenzji napisanej przez Joannę Mularz:

„Ze swej strony mogę tylko powiedzieć:

- "Hektorze, znakomita robota! Stanisław Wyspiański byłby z Ciebie dumny. Ach, te Twoje marketingowe zajawki, zgrabnie wpięte w tekst, dużo mówią o Tobie, jako twórcy, który rozumie potrzeby odbiorcy z XXI wieku: ma być rzeczowo, ciekawie, coś ma dziać się dynamicznie i z nowoczesnym rozmachem.

Twoje WESELE jest napisane strategicznie, znakomicie i zarazem z wdziękiem. Każda para młodych cieszyłaby się z takiego wspaniałego prezentu."

Stanisław Wyspiański tworząc dramat "Wesele" pragnął zapisać swoją diagnozę polskiego społeczeństwa i wiążących się z tym szans na odzyskanie niepodległości. Któż z nas nie pamięta, z jaką ochotą przystępował do czytania "Wesela" w liceum? Kto z nas myślał o znaczeniu chochoła, który był symbolem niemocy i pewnego rodzaju bezwładu narodu niezdolnego do czynu? A teraz zastanówmy się, czy ten symbol jest nadal aktualny i ma jakieś znaczenie dla nas Polaków? Właśnie o to zadbał Hektor pokazując zarys sytuacji społeczno- politycznej Polski za pośrednictwem Zjaw.

Warto zagłębić się w oba "Wesela", czyli Wyspiańskiego i Lisa, aby po ich lekturze przemyśleć swoją rolę w dziejącym się dramacie, zwanym Polską. Jest, nad czym pomyśleć i pomilczeć, aby zrozumieć.

To wielka umiejętność przepleść wątki osobiste z dziejowymi, emocjonalne z marketingowymi, kulturę i zwyczaje polskie oraz rodem z Indii. Stanisław Lis potrafi pisać, dostrzegać i podpowiadać rozwiązania lub opisać zagrożenie, dając czytelnikowi pole do osobistych przemyśleń.

Nie byłam uczestniczką WESELA, ale poczułam jego klimat i odniosłam wrażenie jakbym tam była osobiście i świetnie się bawiła.

WESELE według Hektora, to zapis chwili bardzo emocjonalny i osobisty, ale pragnęłabym, aby dotarł do szerszej grupy odbiorców i stał się inspiracją dla innych rodziców obdarzonych twórczym talentem.

WESELE to piękne arcydzieło, wyraz miłości Ojca do Córki i uwiecznienie najważniejszej chwili w jej życiu. Warto poznać to nowe WESELE i docenić talent jego twórcy, który wysoko oceniłby sam Stanisław Wyspiański.

 

 

PYTANIE 3

 

B FK: Było pytanie o prognozy na rok 2025 dla Ciebie i SAP ‘u, były Twoje aktualne dokonania twórcze. Trzecie pytanie dotyczyć będzie bardzo modnego  ostatnio w Polsce określenia DEREGULACJA … .

Czy deregulacja dotyczyć będzie Stowarzyszenia Autorów Polskich i Twojej działalności twórczej i biznesowej w 2025 roku?

SL: Ciekawe pytanie. Deregulacja, to próba ograniczenia zbędnych regulacji, poprawienie skomplikowanych przepisów, zmiana filozofii traktowania obywateli, a szczególnie przedsiębiorców przez urzędy, z przedmiotowej, czyli traktowania ludzi, jako przedmioty, na podmiotową, czyli traktowania ludzi wraz z ich uczuciami poglądami doświadczeniami i wrażliwością …. To dla mnie - zarówno, jako przedsiębiorcy i menagera oraz jako artysty, pisarza i poety kwestia kluczowa. Cieszy mnie, iż wyzwania rzucone przedsiębiorcom przez Premiera Donalda Tuska podjął polski miliarder i przedsiębiorca z sukcesem stworzenia i prowadzenia Wielkiego Biznesu, jakim jest firma InPost Rafał Brzoska. Bardzo mu kibicuje w jego regulacyjnych projektach. Szczególnie przemawiają do mnie takie propozycje jak:

  1. Domniemanie niewinności podatkowej
  2. Zaprzestanie agresywnej egzekucji komorniczej
  3. Skrócenie czasu przedawnień podatkowych
  4. Wprowadzenie obligatoryjnych ugód podatkowych w relacji Urząd skarbowy – Obywatel/Podatnik/Przedsiębiorca
  5. I … stosowanie, jako reguły Zasady in dubio pro tributario …, czyli w razie wątpliwości rozstrzyga się  zawsze na korzyść słabszego.

 To tylko 5 z 23 wstępnie zaproponowanych regulacji, które mają ułatwić życie obywatelom, dać bezpieczeństwo podatnikom i uskrzydlić przedsiębiorców w ich walce o sukces rynkowy.

 

 . . .

B FK: Dziękuję za odpowiedzi na moje Trzy Pytania w kontekście Twojej aktywności w 2025roku. Na koniec naszej rozmowy proszę o sformułowanie przesłania, które chciałbyś dedykować Członkom SAP, a także swoim kontrahentom publicznym i biznesowym na cały 2025 rok.

 

SL: Dla Członków SAP dedykuję słowa Cypriana Kamila Norwida: „Ludzie czynni są ci, co nie zależą od środowiska, ale środowisko od nich…”.

Dla kontrahentów publicznych i biznesowych przesyłam cytat ze słowami Alberta Einsteina: „Umysł jest jak spadochron. Najlepiej działa wtedy, kiedy jest otwarty…”.

Natomiast dla wszystkich pozostałych OBYWATELI tej ZIEMI: „Największym zagrożeniem dla naszej planety jest myślenie, że ktoś inny ją uratuje….”.

Te słowa wypowiedział też Albert Einstein i znakomicie korespondują z moim przesłaniem zawartym w ostatnim Rapiale PASTISZ.

. . . 

B FK: Dziękuje za rozmowę i życzę powodzenia w realizacji przedstawionych planów oraz uśmiechu, na co dzień.

 

 

Informacja o bohaterze wywiadu.