Warsztaty poprowadził Wójt Gminy Rejowiec Fabryczny – Pan Zdzisław Krupa wraz ze Stanisławem Lisem - CEO, Dyrektorem Generalnym Centrum Kreacji i Strategii INTERAKCJA Sp. z o.o.
Program warsztatów rewitalizacyjnych obejmował następujące zagadnienia:
1. GMINA REJOWIEC FABRYCZNY: bilans szans i zagrożeń rozwojowych w perspektywie do 2028 roku – Zdzisław Krupa.
2. Prezentacje w PowerPoint pt.:
1) GMINA REJOWIEC FABRYCZNY rozpoczynamy pracę nad „Gminnym Programem Rewitalizacji Gminy Rejowie Fabryczny na lata 2023-2028” – Stanisław Lis.
2) „INSTRUMENTY FINANSOWE NA ROZWÓJ POLSKI W PERSPEKTYWIE FINANSOWEJ do 2030 dla przedsiębiorców, samorządów terytorialnych, jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorstw komunalnych, wyższych uczelni, kościołów i związków wyznaniowych, organizacji pozarządowych oraz inwestorów”– Stanisław Lis.
3. Omówienie planu działania zmierzającego do opracowania:
1) „Diagnozy społecznej, gospodarczej i przestrzennej dla Gminy Rejowiec Fabryczny”.
2) „Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Rejowiec Fabryczny na lata 2023-2028”.
4. Dyskusja.
5. Wypełnienie Ankiety do badań społecznych dla mieszkańców Gminy Rejowiec Fabryczny w zakresie opracowywania „Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Rejowiec Fabryczny na lata 2023-2028”.
6. Wypełnienie Formularzy zgłoszenia przedsięwzięć inwestycyjnych i społecznych do „Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Rejowiec Fabryczny na lata 2023-2028”.
W spotkaniu wzięło także udział 12 osób. Osoby obecne w czasie trwania warsztatów rewitalizacyjnych wypełniły ankietę do badań społecznych w Gminie Rejowiec Fabryczny w zakresie opracowania „Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Rejowiec Fabryczny na lata 2023-2028”.
W trakcie dyskusji uczestnicy spotkania dyskutowali nad koniecznością jak największej partycypacji społecznej przy przygotowaniu zarówno „Diagnozy społecznej, gospodarczej i przestrzennej dla Gminy Rejowiec Fabryczny”, jak i „Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Rejowiec Fabryczny na lata 2023-2028”. Zwrócono uwagę nad koniecznością spozycjonowania zjawisk kryzysowych w poszczególnych sołectwach, zarówno w sferze społecznej, jak i sferach współzależnych tj. gospodarczej, środowiskowej, przestrzennej i technicznej. Wskazywano, iż nie wszystkie cele i wskaźniki, które były założone do uzyskania w realizowanym dotychczas „Lokalnym Programie Rewitalizacji Gminy Rejowiec Fabryczny na lata 2017-2023” zostały osiągnięte. Należy zatem dokonać ewaluacji i oceny, czy wskazany w poprzednim programie rewitalizacji obszar rewitalizacji został wyprowadzony ze stanu kryzysowego. Wskazywano różne obszary, które winny być objęte nowym obszarem zdegradowanym, a szczególnie obszarem rewitalizacji, który musi spełnić 2 podstawowe warunki:
1. Nie przekroczyć 20% obszaru gminy.
2. Nie przekroczyć 30% mieszkańców gminy.
Jeden z przedsiębiorców wskazał, iż jednym z podobszarów rewitalizacji winny być tereny poprzemysłowe po 3 młynach zbożowych, które mają olbrzymi potencjał egzogeniczny sprzyjający rozwojowi gospodarczemu.
Na koniec Pan Stanisław Lis przedstawił harmonogram prac nad opracowaniem „Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Rejowiec Fabryczny na lata 2023-2028”.
W załączeniu do pobrania prezentacja w PowerPoint pt.: GMINA REJOWIEC FABRYCZNY rozpoczynamy pracę nad „Gminnym Programem Rewitalizacji Gminy Rejowie Fabryczny na lata 2023-2028”