II EDYCJA KONKURSU
Komitet organizacyjny II Międzynarodowego Konkursu Literackiego "O Laur Tarnowskiej Starówki" im. Józefa Komarewicza z przyjemnością pragnie poinformować, iż w grudniu bieżącego roku zostanie ogłoszona II edycja Międzynarodowego Konkursu Literackiego "O Laur Tarnowskiej Starówki" im. Józefa Komarewicza, która odbędzie się w dn. 18/19 września 2025 r. Wraz z ogłoszeniem konkursu zostaną podane do publicznej wiadomości:
- regulamin konkursu
- warunki udziału w konkursie
Już dzisiaj zapraszamy wszystkich poetów w Polsce, w tym członków Stowarzyszenia Autorów Polskich oraz poetów zgromadzonych i uczestniczących przez 20 lat w Światowym Forum Mediów Polonijnych 1993-2012 o przygotowanie swoich wierszy do udziału w konkursie.
Plakat II Międzynarodowego Konkursu Literackiego „O Laur Tarnowskiej Starówki”
I EDYCJA KONKURSU
Idea organizacji I Międzynarodowego Konkursu Literackiego „O Laur Tarnowskiej Starówki” im. Józefa Komarewicza nawiązuje do 20-letniej tradycji organizacji Ogólnopolskiego Konkursu Jednego Wiersza „O Laur Tarnowskiej Starówki”, którego organizatorem w latach 1986-1995 był Wojewódzki Ośrodek Kultury w Tarnowie, a w kolejnych latach do roku 2004 – Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.
Plakat I Międzynarodowego Konkursu Literackiego „O Laur Tarnowskiej Starówki”
GALA LITERACKA
W dniu 21 października 2022 r. odbyło się uroczyste podsumowanie pierwszej edycji Międzynarodowego Konkursu Literackiego „O Laur Tarnowskiej Starówki” im. Józefa Komarewicza. Pierwsza część wydarzenia odbyła się w tarnowskim Ratuszu o godzinie 14. Galę Konkursową prowadziła p. Magdalena Lis – Członek Komitetu Organizacyjnego Konkursu. Magdalena Lis poprosiła o zainaugurowanie uroczystości p. Kazimierza Kurczaba – Dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Diamentowego Mecenasa Konkursu. P. Kazimierz Kurczab powitał Gości oraz przedstawił historię tarnowskiego Ratusza, mówiąc o tradycji i pięknie jednego z najbardziej zjawiskowych zabytków Tarnowa.
Następnie głos zabrał Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konkursu – p. Stanisław Lisa, który przedstawił ideę i filozofię Konkursu oraz biografię Józefa Komarewicza – wspaniałego poety, dziennikarza, ale także aktywnego współpracownika i przyjaciela p. Stanisława. Józef Komarewicz, pseudonim „Dzidzio”, był nie tylko jego przyjacielem, ale także rzecznikiem prasowym, sekretarzem, doradcą i współautorem wielu projektów w dziedzinie kultury, mediów i szeroko pojętych przemysłów kreatywnych. P. Stanisław Lis cytował fragmenty pięciu napisanych przez siebie rapiałów wspomnieniowych, w tym szczególnie utkwiły publiczności słowa z pierwszego rapiału, napisanego trzy dni po śmierci Józefa.
W dalszej kolejności zaprezentowani zostali Diamentowi i Złoci Mecenasi Konkursu, a także Patronat Medialny. Do Diamentowych Mecenasów należeli: Stowarzyszenie Autorów Polskich, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A., Hotel i Restauracja BRISTOL oraz DA VINCI Green Energy P.S.A. Do Złotych Mecenasów należeli: G.P.CHEM Grzegorz Piechota, CERPLON Sp. z o.o., STACH Sp. z o.o., Teatr Nie Teraz, Rada Osiedla Nr 1 „Starówka”. Patronatem Medialnym Konkursu był portal Tarnowski Kurier Kulturalny. Mecenasom zostały wręczone Certyfikaty Złotych i Diamentowych Mecenasów.
Następnie p. Zbigniew Mirosławski – Przewodniczący Jury Konkursu, w towarzystwie pozostałych członków Jury, przedstawił werdykt, zgodnie z którym w Kategorii I (wiersz o tematyce dowolnej) wyróżnienia otrzymali: p. Anna Piliszewska za wiersz pt. „Cienie” oraz p. Bogdan Nowicki za wiersz pt. „Z dymu i liter”. Miejsce III zajął p. Jerzy Fryckowski z wierszem „Wyzwoliciele u bram ZOO”. P. Fryckowski otrzymał także wyróżnienie w Kategorii II (wiersz o Tarnowie) za wiersz „Zakład Karny Tarnów”. W Kategorii I Nagrodę II otrzymał p. Rafał Gawron za wiersz pt. „Bądź”, natomiast Miejsce I zdobyła p. Agnieszka Mędrzak-Sikora za wiersz „Zatrzymane”. W Kategorii II wyróżnienie otrzymał także p. Marek Szczerbiński za wiersz „Miasto, które odeszło”. Zdobywcą I Miejsca w Kategorii II jest p. Mirosław Sułkowski i jego wiersz pt. „Sen”. Tym samym p. Sułkowski otrzymał Nagrodę Główną oraz Statuetkę „Laur Tarnowskiej Starówki”.
Po odczytaniu werdyktu, Laureatom zostały wręczone czeki, dyplomy i róże. Każdy z nagrodzonych poetów opowiedział swoją historię i odczytał nagrodzony wiersz.
Po Laureatach wystąpił Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Autorów Polskich – p. Eugeniusz Orłow, który mówił o aktualnej sytuacji poezji w Polsce, działalności Stowarzyszenia Autorów Polskich i oczywiście gorąco pogratulował wysokich poetyckich lotów Laureatom Konkursu. Na zakończenie tej części Gali kwartetCon Afettowykonał znakomity koncert pn. „Czy muzyka jest kobietą…”. Gorące oklaski publiczności świadczyły o tym, iż znakomicie dobrany repertuar i brawurowe jego wykonanie potwierdziły, że teza zawarta w tytule koncertuCon Afettowybrzmiała w sali tarnowskiego Ratusza jako w pełni potwierdzona i spełniona.
BIESIADA LITERACKA
Po uroczystej Gali Konkursowej Laureaci, Członkowie Komitetu Organizacyjnego Konkursu i Goście wzięli udział w pokonkursowej Biesiadzie Literackiej, która stanowiła niejako drugą część uroczystości konkursowych. Biesiada zaczęła się o godzinie 16.30 w Restauracji i Hotelu BRISTOL. Były toasty, recytacje poezji, dyskusje i znakomita polska kuchnia. Świetną oprawę muzyczną zapewnił moderator i DJ – Marek Wadas