Spotkanie prowadził pan Zbigniew Mirosławski - Prezes Zarządu T.O. SAP.
Ponadto w spotkaniu uczestniczyli:
Izabela Zubko - Wiceprezes Zarządu
Ewa Fronk - Wiceprezes Zarządu
Magdalena Pis - Skarbnik Zarządu
Ewelina Michalska - Sekretarz Zarządu, Kierownik Biura T.O. SAP
Monika Chytroś - Członek Zarządu
i Stanisław Lis - Członek Zarządu, Wiceprezes Rady Głównej SAP.
W trakcie spotkania przyjęto opracowaną przez CKiK ŚWIATOWID Sp. z o.o. INFORMACJĘ o działalności Tarnowskiego Oddziału Stowarzyszenia Autorów Polskich z kadencji 2.01.2022r. - 31.12.2025r.
Następnie pan Stanisław Lis zaprezentował EKSPERTYZĘ pt. Analiza porównawcza wskaźników fundamentalnych implementujących bilans korzyści dla poszczególnych form prawnych w warunkach rynkowych w kontekście zabezpieczenia bezpieczeństwa ekonomicznego i kapitału finansującego działalność operacyjną i rozwój Tarnowskiego Oddziału Stowarzyszenia Autorów Polskich w kadencji 2025 – 2029.
W ramach tej EKSPERTYZY omówił 5 różnych form organizacyjno-prawnych jakie może przyjąć T.O. SAP.
Po przeprowadzeniu dyskusji Zarząd nie podjął jeszcze decyzji co do wyboru formy prawnej dla T.O. SAP.
Następnie pani Ewelina Michalska - Sekretarz, Kierownik Biura T.O. SAP i pani Magdalena Pis - Skarbnik T.O. SAP omówiły Program i Budżet Wniosku złożonego 12.12.2024r. do Programu Edukacja kulturalna w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego na uzyskanie finansowania na realizację Projektu Tarnowskie Olśnienia 2025 - NIE ZAWIEDLIŚMY!
Projekt obejmuje:
1. warsztaty edukacyjne
2. lekcje tematyczne muzealno-biblioteczne
3. II Międzynarodowy Konkurs Literacki" O Laur Tarnowskiej Starówki" im. Józefa Komarewicza
4. happening amatorów i profesjonalistów w ramach pt. Tarnowskie Olśnienia 2025 - NIE ZAWIEDLIŚMY! połączony z degustacją napitków i potraw Ziemi Tarnowskiej.
W trakcie tego happeningu prezentowani będą amatorzy i profesjonaliści z następujących dziedzin:
A - malarstwo i grafika (wystawa I)
B - haft i rzeźba (wystawa II)
C - fotografia (wystawa III)
5. Seminaria/konferencje
Jednym z zasadniczych elementów Zadania, który realizowany będzie zarówno w pierwszym jak i drugim dniu Zadania będzie Seminarium mające charakter Debaty Kulturowej nt. „Rola poezji i literatury w budowaniu kompetencji cywilizacyjnych i zapobieganiu niekorzystnym zjawiskom wynikającym z dewastacji środowiska naturalnego i postępującej globalizacji”. W pierwszym dniu odbędzie się Debata Plenarna z udziałem ok. 200 uczestników reprezentujących twórców kultury zarówno amatorskiej, jak i profesjonalnej, menadżerów kultury, jak również szeroko rozumianych odbiorców kultury z różnych środowisk i różnych grup wiekowych. Wnioskodawca chciałby, aby moderatorami tej Debaty Kulturowej w ciągu dwóch dni jej trwania były wybitne osobistości ze świata kultury, gospodarki i nauki. Wnioskodawca pragnie zaprosić m.in. Panią Olgę Tokarczuk - laureatkę nagrody nobla w dziedzinie literatury, Panią Agnieszkę Holland - wybitną reżyser, Pana Bartłomieja Sienkiewicza - eurodeputowanego do Parlamentu Europejskiego, byłego Ministra Kultury.
Organizatorzy Zadania będą zaszczyceni również jeżeli do udziału w Debacie przyjmie zaproszenie Pani Hanna Wróblewska – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Pan Radosław Sikorski - Minister Spraw Zagranicznych. W pierwszym dniu Debaty odbędzie się Forum Plenarne natomiast w drugim dniu Debata składać się będzie z dwóch kolejnych części: 5 warsztatów edukacyjnych dotyczących 5 wymiarów:
Wymiar I Lokalny - Tarnów,
Wymiar II Regionalny - Małopolska,
Wymiar III Ogólnopolski - Polska,
Wymiar IV Europejski - Unia Europejska,
Wymiar V Międzynarodowy - Świat.
Natomiast w części trzeciej, która stanowić będzie podsumowanie całego Zadania nastąpi:
- Podsumowanie warsztatów edukacyjnych Debaty Kulturowej. Moderatorzy - Przewodniczący Warsztatów przedstawią katalogi wypracowanych wniosków postulatów i propozycji rozwiązań jakie winny być zauważane i rozwiązywane w poszczególnych środowiskach w odniesieniu do roli kultury i sztuki, w tym poezji i literatury w odniesieniu do jednych z największych zagrożeń współczesnego świata jakim jest niszczenie środowiska i globalizacja.
- Dyskusja plenarna.
- Prezentacja, dyskusja i przyjęcie wypracowanego przez specjalnie powołany zespół autorski manifestu uczestników Zadania zatytułowanego "NIE ZAWIEDLIŚMY! Pamiętamy i Walczymy!" czyli jak wykorzystywać wartości potencjał oraz ludzi kultury i sztuki, w tym przemysłów kreatywnych w obronie standardów cywilizacyjnych i przeciwdziałać zagładzie planety.
Na zakończenie Seminarium odbędzie się wspólne zakończenie i podsumowanie zarówno przeprowadzonej Debaty Kulturowej, jak i realizacji całego Zadania "Tarnowskie Olśnienia 2025 - NIE ZAWIEDLIŚMY!"
Budżet Projektu wynosi 155 000 PLN. Oczekiwana dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma wynosić 120 000 PLN, tj. 77,42% łącznych kosztów.
Głównym organizatorem Projektu ma być CKiK ŚWIATOWID sp. z o.o., natomiast T.O. SAP będzie pełnił rolę współorganizatora.
Realizacja projektu planowana jest na 18-19.09.2025r.
Na zakończenie Posiedzenia Zarządu T.O. SAP ustalono:
a) składki członkowskie będą zbierane dopiero po uruchomieniu własnego rachunku bankowego T.O. SAP
b) Posiedzenia Zarządu T.O. SAP odbywać się będą w każdy ostatni piątek miesiąca w Bibliotece lub w Biurze T.O. SAP
c) Członkowie Zarządu przygotują propozycje do strategii działania T.O. SAP na kadencję 2025 - 2029 w obszarach:
Obszar I - organizacja pracy i zarządzanie działalnością T.O. SAP
Obszar II - działalność programowa, w tym:
- warsztaty literackie
- wieczory autorskie
- wydawnictwa
- eventy i konkursy
Obszar III - działalność ekonomiczna
Obszar IV - współpraca zewnętrzna, krajowa i zagraniczna
Uwaga:
W zakładce SAP / PROGRAM zostały umieszczone: